Dopadnúť ako hokejisti by sme nemali, myslí si Ugray

Koronavírus zúri po svete a výrazne zasiahol aj do športového života. Neobišiel ani hokejbal, na Slovensku majú všetky súťaže dvojtýždňovú prestávku. Na aktuálnu tému sme sa porozprávali s hráčom HBC Košice Sebastiánom Ugrayom. Nevybrali sme si ho náhodne, je totiž poslucháčom štvrtého ročníka Fakulty zdravotníctva Katolíckej univerzity v Ružomberku v odbore urgent. Našim cieľom v tomto článku nie je hodnotiť, či vynášať prognózy nad ďalším vývojom novej celosvetovej hrozby. Tomu sa denne venujú vedecké kapacity. Čitateľom sa len snažíme ponúknuť pohľad človeka, ktorý je s hokejbalom a zdravotníctvom úzko spätý.


Prvú otázku sme smerovali na odloženie, resp. prerušenie súťaže. To Ugray vníma pozitívne. "Myslím si, že to bol dobrý krok. Diváci sú jedna vec, ale chránení musíme byť aj my hráči. Je to totiž respiračné ochorenie dýchacích ciest a prenáša sa kvapôčkami. A my môžeme byť prenášači, vírus prinesieme domov. Hráč nemusí ochorieť, ale ďalší člen rodiny áno. Takže zastaviť šírenie tak, že si urobíme prestávku, vnímam pozitívne." 

Čo bude o dva týždne, v tejto chvíli nik nevie predpovedať. Predpokladá sa však, že ochorenie a počet nakazených bude stúpať. "Perecntá nakazených budú pravdepodobne rásť, ale ťažko predpokladať vývoj, pretože vírus je nový. Dokonca zmutoval na dve formy. Netrúfam si povedať, čo bude po dvoch týždňoch. Ale myslím si, že tejto pohrome ešte nie je koniec. Zvlášť preto, lebo Slováci si ešte neuvedomujú vážnosť situácie a to je problém. Sú prípady, kedy sa človek po návrate zo zahraničia dostane na toxikologický ústav po piatich dňoch. A to je veľká chyba. Bolo by potrebné zriadiť viacero ústavov s testermi po celom Slovensku," myslí si Ugray.

V uplynulých dňoch zrušili vo svete viacero športových akcií, hokejové ligy sa hrajú už len v škandinávii a v Rusku. Či čaká niečo podobné aj hokejbalové súťaže, o tom je v tejto chvíli predčasné špekulovať. "Až tam by sa to podľa mňa nemalo dostať. Návštevnosť na našich zápasoch je minimálna, ale my hráči sme ohrození. Môj názor je ten, že si počkajme dva týždne a potom sa zariadime podľa situácie," uviedol hráč Košíc.

Ak z prognóz v súvislosti s rizikom nákazy vyjmeme športovcov, sme na tom dobre. Tak to tvrdia poprední lekári, aj štatistiky. Spýtali sme sa preto Ugraya, či sú hokejbalisti v tomto smere lepšie chránení. "Imunita športovca je samozrejme lepšia ako imunita bežného človeka. Rizikoví sú najmä fajčiari. Mladí ľudia sú podľa štatistík najmenej postihnutí, väšie riziká hrozia ľuďom v staršom veku," dodal na záver.