Kolek verí, že sa sezóna rozbehne, v tom prípade ju v P. Bystrici dohrajú na novom povrchu

Koniec týždňa priniesol po čiernych správach ohľadne šírenia koronavírusu aj pozitívne informácie. Na Slovensku totiž máme ďalšie ihrisko s plastovým povrchom. Postarali sa o to v Považskej Bystrici, všetko podstatné sa dozviete z nášho rozhovoru s mecenášom a manažérom PROTEF-u Martinom Kolekom. 

O plastovom povrchu sa v Považskej Bystrici šepkalo už dlhšie, všetko sa kulo pod rúškom tajomstva, no teraz ste už dokončili práce. Takže naša otázka je logická, kedy dozrelo rozhodnutie položiť povrch?
"Rozhodnutie riešiť niečo s povrchom vo mne zrelo dlhodobo. Nakoľko som videl všetky extraligové ihriská na Slovensku, niečo v Čechách a na Morave a porovnával som to s našim asfaltom, bolo viac ako očividné, že jeho stav je nevyhovujúci a ihrisko potrebuje rekonštrukciu. Posledná kvapka bola minuloročne play off, kde bolo pre náš tím vyhovujúcejšie hrať na lepších povrchoch u súperov. Pôvodne som sa prikláňal k novému jemnému asfaltovému kobercu, nakoľko som bol aj ja skeptický voči plastu v exteriéri v daždi, a hlavne v zimných mesiacoch. Na Slovensku prevládal názor, že bude povrch klzký, že nemôžeme porovnávať poveternostné podmienky na západe Českej republiky s tými u nás a podobne. Neodradilo ma to a pred letom som si spravil prieskum u hráčov a rozhodcov, ktorí pôsobia u západných susedov v extralige a aj v prvej lige. Nenašiel sa jediný, ktorý by uprednostňoval asfalt pred plastom. Ďalším aspektom boli financie. Keď som zvážil rozpočet na položenie podložia, nový asfaltový koberec, demontáž, spätnú montáž mantinelov atď, tak aj z finančného hľadiska bol pre nás plast výhodnejší. Každý, kto bol na našom ihrisku vie o probléme, ktorý vznikol predlžovaním a rozširovaním pôvodneho ihriska. Je tam veľký skok medzi jednou a druhou plochou a v závislosti od ročného obdobia a teploty sa rozšírená časť ihriska zdvíha resp.upadá. Čiže aj pri novom asfaltovom koberci by sme museli sanovať podkladné vrstvy a investícia by išla do oveľa väčších čísel. V opačnom prípade by sme po prvej-druhej zime mali problém naspäť a investícia do asfaltu by bola zbytočná."

Odkiaľ povrch pochádza a z akého je materiálu?
"Povrch pochádza od českého vyrobcu VENAP systems. Typ povrchu je konkrétne  Speedo 3, ktorý na Slovensku už poznajú. Je to material PP copolymer. Je vyrobený z nového granulátu a nie regranulátu a tým by mali byť jeho mechanické vlastnosti zabezpečené na dlhú dobu. Zároveň je navrhnutý tak, aby dobre odvádzal dažďovú vodu, samozrejme pokiaľ nebudú zrážky v extrémnych objemoch. Keď už sme pri výrobcovi, chcel by som poďakovať pracovníkom firmy za veľmi profesionálnu inštaláciu, rovnako pánovi Novákovi za konštruktívny prístup pri riešení zákazky od úplného počiatku. Vrelo odporúčam všetkým záujemcom o plastový povrch kontaktovať práve túto spoločnosť."

Ste štvrté ihrisko po Nitre, Vranove a Vrútkach, kde je vo vonkajších podmienkach položený povrch. Ako sa na tento trend pozeráte?
"Na základe skúseností z Českej republiky a rovnako od chalanov zo spomínaných miest vieme, že to bude krok vpred. Verím, že postupom času bude mať každé ihrisko v extralige plastový povrch a bude len bonus, ak nás budú nasledovať aj mestá, kde sa extraliga nehráva. Samozrejme asi každý klub má nedostatky so zázemím ihrísk, ale aspoň týmito krokmi by sme sa momentálne mohli posúvať vpred."

Konzultovali ste to s hráčmi? Mali možnosť akéhosi referenda, či súhlasia s plastom? Ako sa k tomu postavili?
"Okrem konzultácií s vyššie spomínanými som to s nikým v tíme neriešil. Ale akonáhle sa dozvedeli začiatkom sezóny, že plastovú plochu riešim s mestom a ešte pred play off bude nainštalovaná, nevedeli sa jej dočkať. Nenašiel sa jediný hlas v kabíne, ktorý by bol vyložene proti, alebo aspoň skeptický. O to väčšie sklamanie nastalo, že liga je prerušená a nevie sa, čo bude. Rovnako sme v piatok zrušili tréningy, takže premiéru na ploche máme odloženú momentálne na neurčito.

Čo si sľubujete od celého projektu? Mohla by sa možno vďaka tomu u vás opäť naštartovať mestská liga v takom objeme, ako predtým?
"Primárne si sľubujeme ešte atraktívnejšiu hru na našich zápasoch, nakoľko súpisku máme kvalitnú a na našom asfalte sa toho moc predvádzať nedalo. Rovnako by sme boli radi, keby bol ešte väčší záujem detí o tento šport a samozrejme by som bol rád, keby sa vrátila mestská liga naspäť do mesta. Ale toto je v rukách chalanov z mesta, či budú mať o to záujem. Ak áno, veľmi rád im s tým pomôžem. Prekvapilo ma, aké množstvo ľudí sa počas inštalácie pristavilo, informovalo, takže záujem verejnosti o náš šport je vidieť. Nechám sa prekvapiť, či sa niekto nájde, čo by bol ochotný íst do projektu mestskej ligy. Opakujem, iniciatíva musi vyjsť od chalanov, čo ju hrávali resp. by ju hrávať chceli."

Ako ste povrch financovali? Vrútky vyhlásili vrejnú zbierku, Vranovu pomohli aj úrady, o finančnej náročnosti sa nemusíme rozprávať. Viete v tomto možno nasmerovať iné kluby, aby vás nasledovali?
"Celú investíciu nám hradí mesto Považská Bystrica. Špeciálne poďakovanie patrí primátorovi Karolovi Janasovi, s ktorým bola diskusia konštruktívna a vecná a prišli sme k dohode veľmi rýchlo. Pochopil, že investícia do povrchu je nevyhnutná a tento variant je najlepší aj finančne najvýhodnejší. Rovnako pochopil, že sa jedná o investíciu, ktorá im zhodnotí ich vlastný majetok. Celkovo nám mesto každoročne vychádza v ústrety a podporuje nás. Za to mu patrí veľká vďaka. Verím, že by samosprávy aj v iných mestách boli ochotné nájsť finančné zdroje a plastové povrchy nám vyrastú ako huby po daždi. Rovnako patrí poďakovanie hráčom A-tímu a aj mládežníkom za pomoc pri demontážnych prácach. Zdvihli sme mantinely pred ich potrebným ukotvením o 2 centimetre vyššie, aby sa plastový povch mohol pod nimi vplyvom zmeny teploty posúvať."

Nie je to dávno, čo ste zveľadili okolie, máte krásne tribúny, teraz povrch, máte ešte nejakú víziu do budúcnosti v súvislosti s úpravami ihriska?
"Vďaka investíciám od mesta máme vybudované spomínané tribúny, inštalovaný povrch, prednedávnom sme vymenili mantinely. Postupnými krokmi dostávame ihrisko do stavu, v akom by sme ho chceli mať. Práca a možnosti na zlepšenie je stále množstvo. Napr. zázemie pre tím hostí, rozhodcov a rovnako aj našich mládežníkov. A-mužstvo svoju šatnu má na futbalovom štadióne, takže tam nás topánka až tak netlačí, ale spomínané veci by sme tiež radi časom vyriešili. Uvidíme, ako sa nám bude dariť v tejto otázke. Aktuálne riešime ešte výmenu umelého osvetlenia. Uchádzame sa o dotáciu resp. nenávratný finančný príspevok z programu cezhraničnej spolupráce. Táto záležitosť je aktuálne v procese. Žiadosť s potrebnými podkladmi (projektová dokumentácia, potvrdenia od stavebného resp. okresného úradu - odbor starostlivosti o životné prostredie, atď.) je podaná a čakáme na vyjadrenie kompetentného orgánu."

Plocha je pripravená, ale ostrý zápas si nezahráte najmenej dva víkendy. Ako sa na toto pozeráte, vy, ale aj hráči v klube?
"Samozrejme nás táto situácia neteší. Ako som spomínal, chalani sa nevedeli dočkať novej plochy a zápasov na nej. Bohužiaľ sa musíme podriadiť nariadeniam kompetentných orgánov a čakať. Stále však veríme, že sezóna stratená ešte nie je, nakoľko nie sme až tak masový šport a okrem jedného tímu nehrávame v uzavretých arénach. Rovnako potrebuje náš šport čo najviac propagácie a zrušenie sezóny by mu neprospelo. Kaýdopádne ako som spomenul, neovplyvníme to nijak a musíme iba čakať, ako sa situácia vyvinie."

Viete si predstaviť, že sa liga nedohrá, tak ako to vidíme v prípade hokejových líg?
"Bohužiaľ aj toto je jeden z variantov a každým dňom podľa pribúdajucich prípadov nakazených je reálnejší. Stále však verím, že sa situácia upokojí a liga sa s ťažko odhadovaným odkladom nakoniec dohrá. Nerád by som našu situaciu porovnával s hokejom, kde su iné atribúty, ktoré vplývajú na rozhodnutie klubov. Hlavne ekonomické ohľadne platenia hráčov, prípadne výpadok príjmov zo vstupného atď. Nás tieto veci nezaťažujú a preto je môj názor taký, že pokojne ešte môžeme počkať a uvidíme, aké budú ďalšie nariadenia resp. odporúčania zodpovedných v našej republike. Opakujem, verím, že sezónu dohráme."