V Košiciach vládne po jeseni spokojnosť

HBC Košice je prvý klub v menoslove extraligových tímov, ktorý ukončil jesennú časť. Za účinkovaním mužstva v prvej polovici súťaže sme sa obzreli s trénerom Mariánom Longauerom.

Košičania neskončia po jeseni horšie ako na 5. mieste, pri priaznivých okolnostiach sa môžu udržať v prvej štvorke. "V jesennej časti sme nazbierali prekvapivo veľa bodov a dostali sme sa na veľmi peknú priečku v extralige mužov, sme spokojní a šťastní. Hlavne ma tešia výkony chlapcov, kolektív, tešilo ma, že aj v slabšej zostave sme bodovali, čo je výsledok dobrej práce a silného kolektívu," povedal na úvod tréner Košíc.

Počas troch mesiacov však východniari utrpeli aj dva debakle. Najskôr v Skalici 1:10 a aj na pôde Považskej Bystrice 2:7. "Áno, v podstate v prvom zápase, ktorý sme prehrali v Skalici, sme zlyhali už niekoľko hodín pred zápasom. Ale v podstate to bol zámer. A v Považskej Bystrici sme nastúpili asi s najhoršou zostavou v sezóne a ešte k tomu nedohrali dvaja hráči kvôli menším zraneniam. Tam sme jednoducho nemali šancu odolávať," vysvetlil Longauer.

Tréner sa mohol počas jesene spoľahnúť najmä na trojicu Mitra-Štefanco-Pivarník, ktorá spolu nazbierala 43 bodov. "V podstate je táto formácia poskladaná už dlhšie a bola iba otázka času, kedy sa začne presadzovať. Na tréningu im to klape a tak isto aj v súkromí. Ale musím podotknúť, že aj iní hráči dozrievajú a hrajú perfektne aj keď nezbierajú až toľko bodov ako spomínaná formácia."

Košičania naplno využívajú domáce prostredie, v ňom ani raz neprehrali v riadnom hracom čase. Zaváhali iba s Nitrou (4:5 pp), v ostatných šiestich dueloch zvíťazili a na konte majú aj cenný skalp majstra. "Doma sa nám hrá veľmi dobre, poznáme ihrisko no v niektorých zápasoch sme mali šťastie, ktoré je v amatérskom športe dôležité. Samozrejme aj cesta dokáže dosť vyčerpať a doma máme výhodu aj v tom, že súper sedí niekoľko hodín v autách," myslí si Longauer.

A čo by si kormidelník tímu chcel preniesť aj do jarnej časti? "Dobrý kolektív je asi to, čo bolo najdôležitejším aspektom na našom umiestnení a preto dúfam a verím, že práve kolektív nás bude držať naďalej v pri dobrých výkonoch."

A práve kolektív sa po prestávke rozrastie, tréner HBC nám prezradil zatiaľ len čiastkové informácie: "Už koncom jesene nás trápili zranenia a potrebujeme mať široký káder na play off, ktoré by nám už nemalo ujsť. Na brankárskom poste máme v základe 21 a 18-ročných brankárov a preto sme dohodli so skúseným brankárom Milanom Glevaňákom. Potrebujeme ešte posilniť obranu, nakoľko od nového roka odchádza do Pardubíc Sebo Kaščák, veríme, že po operácii sa vráti Ľubo Šándor a ešte máme rozpracované posily, o ktorých zatiaľ nebudem písať."

Košičania už majú pripravený aj tréningový plán, počas prestávky hráčov nečaká iba oddych. "Radi by sme sa poriadne pripravili po kondičnej stránke. Od 20. januára začneme s prípravou, no prvom rade potrebujeme dať do poriadku zranenia," uzavrel Longauer.