Vo Vranove odštartovali skvelý projekt, hokejbal je súčasťou výučby (FOTO)

To, o čo sa v klube HMHK Vranov nad Topľou snažili dlhšie, konečne vyšlo. 

V spolupráci s klubom vznikla na ZŠ na Kukučínovej ulici športová trieda so zameraním na hokejbal. V nej sú deti rómskeho pôvodu, keďže v škole je 98 percent takýchto detí. Tie majú štyri vyučovacie hodiny do týždňa pod vedením telocvikára - absolventa FTVŠ, ktorý čaká na to, aby si urobil špecializáciu na hokejbal, keď sa otvorí kurz. "Už pri výstavbe hokejbalového ihriska sme sa o tom rozprávali s pánom riaditeľom, lebo sme si povedali, že by bola škoda nevyužiť potenciál, ktorý škola má. Takže sme to upiekli spolu," začal s odhaľovaním projektu Branislav Štefan, hráč A-tímu a jeden z čelných predstaviteľov klubu.  

"Konkrétna trieda je 5.A, sú to deti vo veku 11 rokov a je ich 17. Máme nejakú víziu, ale sami sme zvedaví, čo to prinesie. Sú to úplní začiatočníci a na prvom tréningu niektorí nevedeli držať ani hokejku. Ale náš klub sa začína skratkou HMHK, čo znamená Hokejbal Môže Hrať Každý a to je presne to, o čom nám ide. My by sme chceli, aby každý rok pribudla jedna hokejbalová trieda a aby sa mu žiaci venovali až do deviateho ročníka. A potom by sme opäť chceli ísť rovnakým postupom," dodal Štefan.

Deti boli do triedy starostlivo vybrané, klub i škola mali pri výbere svoje požiadavky: "Na prednáške sme si všímali aj ich mentálnu stránku a ako sa vedia správať. A boli sme veľmi milo prekvapení. Všetky deti boli starostlivo vybraní učiteľmi a telocvikárom. My si už spolu s trénerkou Paťou Dzurinovou vieme predstaviť, že dve-tri deti by sa u nás v klube objavili už teraz. A neskôr by mohli prísť ďalší. Ale máme v klube nejaké pravidlá, ktoré musí každý dodržiavať," prizvukuje Štefan.

Je zrejmé, že pre vranovský klub rastú vďaka tomuto projektu potenciálne opory a čo je podľa Štefana najpozitívnejšie, majú sa kam zaradiť. V HMHK totiž majú otvorené všetky mládežnícke kategórie. "Presne takúto myšlienku máme. Hráč sa vykryštalizuje v rámci školy a môže sa zaradiť k nám. Lebo povedzme si pravdu, ak sa niekto venuje hokejbalu štyrikrát do týždňa, tak musí byť neskôr použiteľný, pri takýchto podmienkach musí vyrásť slušný hráč."  

Klub pomáha triede nielen zabezpečením procesov, ale aj materiálne. "My máme s pánom riaditeľom Babiakom výborný vzťah. My sme deťom zakúpili hokejky a loptičky a plánujeme im zakúpiť ešte aj prilby a rukavice. Škola podporuje deti tak, že im zabezpečí ďalší materiál. Investície sú teraz minimálne, ale to na začiatok úplne stačí." 

Projekt hokejbalovej triedy zarezonoval aj v okolí, ale k rozšíreniu zatiaľ nepríde. Štefan vysvetľuje: "Rozprávali sme sa aj s inými školami o spolupráci. Ale tým, že ihrisko je na ZŠ Kukučínova, tak je to náročné na logistiku. Ale dvere má u nás otvorené každý." 

Blízko mali vo Vranove aj u školskej lige, ale túto myšlienku zmarila pandémia: "My sme o nej začali uvažovať pred koronou. Mali sme pripravený koncept, ale pandémia nám prakticky všetko zrušila. Ale mám dobré podmienky a do budúcnosti sme túto myšlienku nezavrhli."

Nový projekt HMHK sa už udomácnil a v klube veria, že jeho budúcnosť bude ružová. "Keď sme na prvom tréningu rozdali hokejky a loptičky a trénerka im išla niečo povedať, nemala šancu. Deti sa hneď rozbehli a začali hrať. Sme radi, že ich to teší, nadšenie bolo vynikajúce. Paťa Dzurinová im ukazovala aj svoj reprezentačný dres a medailu z MS a to nám veľmi dobre poslúžilo ako motivácia," uzavrel Štefan.

© Michal Runák