Piaty šampionát pre Teplického: MS sú ideálna príležitosť na to, aby sme všetci držali pokope

Libor Teplický má vo vitríne tri tituly majstra sveta a má zálusk aj na štvrtý. Pred odchodom na MS sme mu položili niekoľko otázok.

Libor, čaká ťa piaty šampionát. Máme pred sebou posledné dni do odchodu, aké máš pocity?
"Je neuveriteľné, ako rýchlo to zbehlo. Pamätám si na svoj prvý šampionát, ako keby to bolo včera, a už je predo mnou piaty… Je už cítiť, že sa to blíži a naozaj sa veľmi teším, tak ako na každý šampionát."
 
Ako si prijal fakt, že si nominovaný? Veril si, že sa dostaneš? 
"Pochopiteľne ma to veľmi potešilo. Už nie som najmladší a dostať sa medzi top 25 je každý rok ťažšie. Preto som naozaj vďačný. A za to, že mi tréneri veria,  tak aj ja verím, že im dôveru splatím a nesklamem ich."

Zažil si niekoľko partií, aký pocit máš z tejto?
"Pocity mám dobré. Všetkých chalanov poznám a s nikým nemám vôbec žiadny problém. Tak to bolo v reprezentácii vždy. Nálada v mužstve je dobrá a preto verím, že sa nám bude dariť. Ale to, aká silná partia sme, sa ukáže až v ťažkých chvíľach. Verím, že to zvládneme."

Budeš patriť medzi ťahúňov nielen na ihrisku, ale čaká sa od teba viac aj v kabíne, keďže skúsenosti ktoré máš, treba nejakým spôsobom predať ďalej. Si na to pripravený?
"Myslím si, že som. Pomôžem a poradím každému hráčovi, ktorý to bude chcieť a potrebovať. Učil som sa od veľkých hráčov, ktorí boli skvelí na ihrisku, aj mimo neho. Verím, že aj v tomto smere na mňa niečo nalepilo."

Ako si spokojný s prípravou? Stačilo ti tie zrazy na to, aby si sa dobre pripravil, alebo si si pridával aj navyše?
"Čo sa týka zrazov, tam nemôžem trénerom naozaj nič vytknúť. Vždy nám prichystali kvalitné tréningy, či po technickej, taktickej, alebo aj kondičnej stránke. Ale pracoval som na sebe aj doma. Ako hovorí môj hokejbalový brat Matúš Lipták ´keď sa na MS dobre nepripravíš, tam ťa to vždy dobehne´. No najmä už nemám 20 rokov a preto sa snažím pripraviť najlepšie ako sa dá."

V našom tíme sa zmenila situácia. Do Montrealu sme išli ako štvornásobní majstri sveta po sebe, teraz sme v úplne inej pozícii. Je to pre nás lepšie? 
"V Montreale nám to nevyšlo, ale v tom roku sa stalo veľa vecí, ktoré nás negatívne ovplyvnili. V celej hokejbalovej verejnosti bola zlá atmosféra a dokonca aj veľa ľudí nám neprialo, čo som nikdy predtým nezažil. Verím, že to teraz bude iné a vrátime sa späť na víťaznú vlnu."

Zmenili sa aj tréneri, zažil si troch, ako vnímaš nových kormidelníkov, s ktorými si nedávno hrával? Ako vôbec vnímaš ty ako hráč, že ti dáva rady niekto, s kým si ešte nedávno hral?
"Nových trénerov rešpektujem rovnako ako aj predtým Jožka Ďurisa s Aurelom Naušom a Mojmíra Hojera s Majom Gregoríkom. Je pravda, že títo tréneri boli ešte nedávno moji spoluhráči, ale toto je reprezentácia a tak sa to snažím brať."

Je to cesta aj pre teba keď skončíš kariéru, alebo sa na trénerstvo necítiš?
"Na toto ešte neviem odpovedať, ale nikdy nehovor nikdy."

Ako dlho chceš ešte hrávať? 
"Zatiaľ neplánujem s hokejbalom skončiť. Skončím keď to tak budem cítiť, zatiaľ neviem, kedy to bude. Priznám sa, že som sa chcel s reprezentáciou rozlúčiť práve teraz vo Švajčiarsku, ale moja žena ma presvedčila, že nemám nič dopredu vyhlasovať, kým si nebudem na 100 percent istý. Milujem tento šport, preto som zatiaľ ticho (úsmev)."

Našiel si v Poprade novú motiváciu a dostal si viac chuti?  
"Priznám sa, že áno. Vždy som chcel hrať doma. V Poprade sú momentálne vynikajúce podmienky a ľudia, čo tam robia hokejbal, ho robia dobre. Môj sen je priniesť titul do Popradu."

Máme v skupine postupne Haiti, Grécko a Kanadu a Britov. Si spokojný s týmto poradím? 
Áno, poradie zápasov je celkom fajn."

Na Grécko máš zlé spomienky, rovnako ako ďalší spoluhráči. Vo štvrťfinále v Montreale si patril medzi najlepších hráčov na ihrisku, ale nevyšlo to. Budeš mať pred týmto zápasom o niečo väčšiu motiváciu?
"Určite im to budeme chcieť vrátiť. Ale netreba sa sústrediť primárne na nich. Musíme ísť krok po kroku."

Ako vnímaš našu skupinu, keďže v tej druhej je viac kvality a pre nás to znamená ťažšie boje vo vyraďovačke?
"Áno, presne tak. Čaká nás ťažké štvrťfinále, nech už to bude s kýmkoľvek. Presne to je ten zápas, na ktorý sa musíme pripraviť a ktorý je kľúčový na tomto turnaji."

Načo sa tešíš do Švajčiarska mimo turnaja?
"Teším sa na krajinu celkovo. Počul som, že tam je krásna príroda, tak asi najviac na to. Mám tam kamarátov, ktorí tam žijú, takže sa teším aj na to, že ich uvidím a prídu ma podporiť. A takisto na novú arénu, bude určite zážitok tam hrať."

Od tvojej premiéry v reprezentácii sa veľa zmenilo, doma ti pribudli tri fanúšičky, zmenil si aj ty v niečom myslenie a celkový pohľad na život?
"Určite áno. Keď sa človek stane manželom a otcom, tak jeho priority sa zmenia. Rovnako je to aj u mňa a tie tri fanúšičky sú priorita číslo jedna. A práve nim vďačím za to, že ešte stále hrám, pretože ma podporujú a fandia mi, za čo som im veľmi vďačný. Je to obrovské šťastie, že ich mám."

Čo by si chcel na záver odkázať fanúšikom? 
"Chcel by som ich hlavne poprosiť, aby nám fandili, úprimne nás podporovali a držali nám palce. Každý ma samozrejme svoj názor, či už na nomináciu, alebo na iné veci, ale všetci sme jedna hokejbalová rodina. Sme malá komunita, ktorá chce tento šport posunúť ďalej a preto by sme mali vždy držať spolu. MS sú na to ideálna príležitosť."