Tréner dvadsiatky Marián Longauera debakle s Čechmi neodrádzajú od ďalšej práce, recept na zlepšenie pozná

S trénerom SR 20 Mariánom Longauerom sa vraciame k vystúpeniu jeho zverencov v prípravných dueloch proti ČR.

Pán tréner, zodpovedajú výsledky 1:8 a 1:7 reálnemu odrazu toho, čo sa dialo na ploche?
"Určite zodpovedali pomeru striel a rozdielu v pohybe , v podstate sme boli potrestaní gólom po každej našej chybe. A samozrejme čím viac gólov sme inkasovali, o to viac upadala energia a chuť do hry v našom mužstve.

Ako sa rodila nominácia na zápasy?
"Nakoľko sme sa rozhodli vybrať na prvý zraz to najlepšie čo hrá v extralige U19 a extralige mužov , povolali sme až 24 hráčov a 3 brankárov. Ale vedeli sme, že nie všetci budú stíhať medzinárodnej úrovni. Dali sme šancu každému, kto si to výkonmi v našej lige zaslúžil, no na najbližší zraz, ktorý bude opäť v Žiline 4. januára, musíme doplniť nových hráčov a rozlúčime sa s tými, ktorí ešte na sebe musia pracovať.

Aký bol najväčší rozdiel medzi našou hrou a hrou súpera?
"Boli tam aj chlapci, ktorí majú hokejku v ruke tri roky. Česi s touto nomináciou zo Žiliny pracujú od kategórie U14."

Aké poznatky vo vás zanechal výkon vašich zverencov oproti výkonu na MS v Kanade?
"Od MS v Kanade ma hlavne sklamali chlapci, ktorí už mali ťažké zápasy v nohách. Čakal som od nich oveľa viac. Sklamali ma, pretože nemali zápal, energiu, nedokázali sa dostať do vyložených šancí a ešte robili obrovské hrúbky v obrane po ktorých sme boli hneď potrestaní. "

Aké sú teda vaše celkové pocity po týchto zápasoch?
"Na výsledky sa z nášho pohľadu pozerá so slzami v očiach, no keďže to bol náš prvý zraz a keďže sme nová trénerská dvojica so Stanom Libom a nakoľko sme nominovali 20 hráčov, ktorí zažili po prvýkrát medzinárodnú scénu až 19-tich rokoch, tak to nebolo až také zlé. S niektorými chlapcami sa dá pracovať ďalej a majú šancu sa prebojovať až na MS vo Švajčiarsku. Musia si však uvedomiť, že v materských kluboch ich tréneri nemajú toľko času a financií, aby sa im venovali každý deň. Chlapci v sebe musia nájsť zodpovednosť a musia na sebe pracovať. Potrebujú vylepšiť dynamiku, rýchlosť, pomohol by im Crossfit a mnoho iných tréningov. My so Stanom sa im budeme snažiť pomôcť viacerými sústredeniami, alebo prípravnými zápasmi pred MS. Na naše zrazy už musia prísť pripravení, nie ako teraz!"

Ako sa vám páči podnet trénera mužskej reprezentácie Mojmíra Hojera, ktorý chce s mládežníckymi prediskutovať systém hry?
"Myšlienka sadnúť si a prediskutovať systém hry a tréningové jednotky prišla už za pána Ladivera, kedy s predsedom trénersko-metodickej komisie Lubomírom Liškom pripravovali plán ako na to. Tá myšlienka je vynikajúca a som presvedčený, že momentálne sme sa stretli tréneri, ktorí si máme čo to odovzdať , ale musíme aj príjmať. Tu ale nejde len o reprezentačných trénerov, minimálne raz do roka je potrebné sa stretnúť aj s trénermi s mládežníckych klubov a je nutné predložiť metodickú prípravu. Myslím si totiž, že až na pár výnimiek chlapci prichádzajú do reprezentácie nepripravení a musíme siahať po hokejistoch. Bol by som rád keby sa nám do Švajčiarska podarilo pripraviť aspoň 50 percent hokejbalistov z našich líg a každým rokom pracovať viac a viac s čistými odchovancami. V reprezentácii sa zoskupila partia ľudí, ktorí milujú hokejbal a všetci chceme pomôcť športu a mládeži. Ja pevne verím že to dokážeme."