Víťazom regionálnej žiackej ligy v Podolínci ZŠ Lomnička (FOTO)

Na hokejbalovom ihrisku v Podolínci uskutočnilo záverečné 9. kolo Regionálnej žiackej hokejbalovej ligy, ktorá bola v znamení play-off a konečného umiestnenia zúčastnených družstiev celoročnej športovej súťaže.


Regionálna žiacka hokejbalová liga v rámci projektu OZ „Zober loptu, nie drogy“ a voľnočasových aktivít „Hraj s nami Fair play“ Súkromného centra voľného času Stráne pod Tatrami v spolupráci s Centrom voľného času pátra Augustína Krajčíka Podolínec bola určená predovšetkým žiakom z marginalizovaných skupín rómskej minority regionálnej oblasti kategórie do 14 rokov, ročníkov narodenia 2002 a mladších. Súťaž sa hrala celosezónne, v základnej časti od októbra 2015 až júna 2016,  pravidelne raz mesačne na hokejbalovom ihrisku v Podolínci, štvorkolovo každý s každým, s hracím časom 2x 10 minút čistého času, podľa pravidiel Slovenskej hokejbalovej únie, pod rozhodcovským vedením Matúša Buca.

Hráči hneď v úvode ligy s OZ „Zober loptu, nie drogy“ obdržali dresy vo forme tričiek, každý tím farebne ináč odlíšený. 8. kolom sa uzavrela základná časť súťaže, v ktorej sa najlepšie darilo trojici tímov SCVČ a ZŠ Podhorany (23 bodov/ 1.), ZŠ Lomnička „Stars“ (23 bodov/ 2.) a SCVČ Stráne pod Tatrami „Nižná Vyšná“ (19 bodov/ 3.), kde o umiestnení na 1. a 2. mieste rozhodli vzájomné zápasy družstiev v prospech podhorančanov. Tieto tri tímy si v júnovom play off zahrali o regionálny majstrovský titul. V základnej časti v ďalšom poradí na 4. mieste bol tím CVČ a ŠZŠ Podolínec „Houfbauerovci“ s 10 bodmi a 5. priečka patrila družstvu SCVČ Stráne pod Tatrami „Horná dolná“ s 5 bodmi, ktorí si medzi sebou ešte v júnovom „rozstrele“ zahrali o konečné poradie, 4. a 5. miesto.

V úvodnom zápase play-off turnaja sa podhorančania zo SCVČ a ZŠ dobre rozbehli v zápase so stránskym tímom zo SCVČ „Nižnou Vyšnou“ a vyhrali 5:1 (2:0, 3:1), gólmi Mareka Oračka (2), Jakuba Mirgu (1), Kristiána Oračku (1) a Tomáša Oračku (1), na druhej strane skóroval Ondrej Badžo (1). V ďalšom zápase nastúpili tímy s rovnakým bodovým počtom zo základnej časti, ZŠ Lomnička a SCVČ a ZŠ Podhorany, kde bilancia dovtedy odohratých zápasov hovorila v mierny prospech podhorančanov s jednou remízou, prehrou a dvoma výhrami (0:0, 1:2, 2:1, 2:1). Vo veľmi vyrovnanom zápase favoritov ligy sa z výhry nakoniec tešili lomničania zo ZŠ Lomnička „Stars“, ktorí podhorančanov zo SCVČ a ZŠ Podhorany porazili tesným výsledkom 2:1 (0:0, 2:1) gólmi Adama Oračka (2), za Podhorany skóroval Tomáš Oračko (1). V záverečnom play-off zápase hráči zo „Stars“ s „Nižnou Vyšnou“, povzbudení predchádzajúcim cenným víťazstvom, nenechali nič na náhodu a vyhrali vysoko 6:1 (3:0, 3:1), gólmi Adama Oračku (3), Rada Oračku (3), za Stráne skóroval Ondrej Badžo (1).

Víťazom Regionálnej žiackej hokejbalovej ligy „Zober loptu, nie drogy“ - „Hraj s nami fair play“ v kategórii do 14 rokov sa tak stalo družstvo ZŠ Lomnička „Stars“ a získalo tým titul Majstra Regionálnej žiackej hokejbalovej ligy U14 v sezóne 2015/2016. Na druhom mieste sa umiestnilo družstvo SCVČ a ZŠ Podhorany, tretiu priečku obsadil tím zo SCVČ Stráne pod Tatrami „Nižná Vyšná“. V zápase o konečné 4. a 5. miesto družstvo CVČ a ŠZŠ Podolínec „Hofbauerovci“ vyhrali vysoko nad mladými hráčmi z SCVČ Stráne pod Tatrami „Horná Dolná“ výsledkom 6:0, gólmi Kristiána Gábora (3), Mareka Polhoša (2) a Tibora Porčogoša (1) a obsadili tak konečnú 4. priečku.

V závere prvé tri umiestnené družstvá od usporiadateľov obdržali medaile a víťazné poháre. V individuálnych oceniach Regionálnej žiackej hokejbalovej ligy U14 boli ocenení: najlepší útočník Jakub Mirga ( SCVČ a ZŠ Podhorany), najlepší obranca: Miroslav Oračko (SCVČ Stráne pod Tatrami „Horná Dolná“ A), najlepší brankár: Jozef Mirga (ZŠ Lomnička „Stars“), najlepší strelec: Adam Oračko (ZŠ Lomnička „Stars“).

Celoročná súťaž mala stúpajúcu úroveň, kde sa hráči veľmi rýchlo naučili pravidlám hokejbalu, postupne naberali na skúsenostiach a mnohí z nich v závere ukázali svoje nadobudnuté herné danosti a zručnosti. V najbližšej sezóne sa hokejbal v tomto regióne oslovujúc predovšetkým žiakov z marginalizovaných skupín rómskej minority bude naďalej rozvíjať nielen na regionálnej úrovni, ale pravdepodobne zapojením sa i do celoslovenských súťaží, kde jeden z účastníkov ligy, SCVČ Stráne pod Tatrami, už okúsil tohtoročný víkendový májový žiacky národný hokejbalový turnaj, Slovenský pohár – Mamut cup U14 v Bratislave, s podporou OZ „Zober loptu, nie drogy“ a SCVČ Stráne pod Tatrami v rámci projektu „Hrajte  s nami fair play“.

PhDr. Ladislav Kalasz