„SLOVENSKO – hokejbalová veľmoc!“

Prvú hokejbalovú výstavu na svete si môžete pozrieť v Žiline.


     

Trofeje a medaile zo svetových šampionátov, či dresy, časti výstroje a hokejky našich reprezentantov z vrcholných podujatí. Toto všetko si môžete pozrieť v rámci expozície „SLOVENSKO – hokejbalová veľmoc!“ v žilinskom obchodnom centre Mirage.

OC Mirage je vôbec prvou „inštitúciou“ na svete, ktorá pre svojich návštevníkov pripravila výstavu venovanú hokejbalu. Medzi exponátmi nechýba prilba slovenského kapitána Petra Babáka, v ktorej na MS 1999 rozhodol o premiérovom titule majstra sveta pre Slovensko, betóny Stanislava Petríka, v ktorých vychytal zlato na MS 2013 v kanadskom St. John´s, či originál certifikátu o uvedení Pavla Demitru in memoriam do Siene slávy medzinárodnej hokejbalovej federácie ISBHF.

Vo vitrínach však nájdete aj relikvie hokejbalových velikánov, akými boli svetoví šampióni Mojmír Hojer, Marián Giba, Martin Miklík, Peter Tóth či Róbert Kašša. O histórii hokejbalu, úspechoch slovenských reprezentačných výberov, ale aj minulosti žilinského klubu HBC 07 Žilina sa dozviete z grafických banerov.

„Už dlhšie som sa pohrával s myšlienkou spraviť u nás v Žiline hokejbalové múzeum, niečo na spôsob hokejovej Siene slávy v Toronte. Myslím si, že tento šport a ľudia, ktorí sa mu dlhé roky nezištne venovali, by si to zaslúžili. Zároveň by to bola dobrá propagácia pre hokejbal v rámci širokej verejnosti. Potenciálne priestory na expozíciu nám však ,padli´, a tak som si pri príležitosti svetového šampionátu povedal, že zatiaľ vyskúšam pripraviť aspoň hokejbalovú výstavu v obchodnom dome.

Reakcie verejnosti sú veľmi pozitívne, ľudia sa zastavujú, fotia si exponáty a čítajú informačné banery s históriou a úspechmi slovenského hokejbalu. Verím, že toto je začiatok projektu, ktorý sa rozrastie, čo do veľkosti expozície, tak aj dosahu v rámci celého Slovenska,“ povedal organizátor výstavy Róbert Kašša, ktorý je zároveň predsedom marketingovej komisie Slovenskej hokejbalovej únie.

Výstava v OC Mirage Žilina potrvá od 3. do 17. júna 2017.

Laura Hrušková