Tibor Kapánek zostáva trénerom „rebelov“ aj Švajčiarska

Pozvať Skalicu na otvorenie nového ihriska bolo prirodzenou voľbou, hovorí tréner švajčiarskeho klubu Oberwil Rebells.


Najúspešnejší švajčiarsky klub Oberwil Rebells je už niekoľko rokov úzko spätý s menom bývalého reprezentačného obrancu Slovenska Tibora Kapánka, ktorý je zároveň trénerom švajčiarskej seniorskej reprezentácie. Pri príležitosti slávnostného otvorenia nového hokejbalového ihriska „rebelov“ sme „Kapaňovi“ alias „Herr Balónkovi“ položili zopár otázok...

Za súpera svojich zverencov pre otvárací zápas novej SIKA REBELLS ARENY si si vybral úradujúceho slovenského majstra zo Skalice. My tušíme súvislosti, môžeš ich priblížiť aj našim čitateľom?

Niekedy koncom júna ma oslovilo naše vedenie, či by som nevedel zohnať na slávnostné otvorenie novej SIKA REBELLS ARENY nejaké zaujímavé zahraničné mužstvo. Moja prvá voľba bola celkom jasná - oslovím HBK Hokejmarket Skalica! Všetko do seba úplne zapadalo. Skalica je majstrom Slovenska, Slovensko je majstrom sveta a v neposlednom rade, Skalica je moje rodné mesto, kde som pred odchodom do Švajčiarska viedol skalický hokejbal a Skalickú mestskú hokejbalovú ligu v pozícii predsedu klubu. V mužstve mám veľa kamarátov, s ktorými som hrával v Sudoměřiciach, v reprezentácii Slovenska alebo súperil v mestskej lige. Tú mladšiu generáciu veľmi nepoznám, no všetko sú to Skaličania, takže som sa rozhodol takto. Najskôr som sa skontaktoval s Milanom Rampáčkom, aby zistil v kabíne, či by bol vôbec záujem na túto akciu vycestovať. Keďže odozva bola pozitívna a zo strany hráčov záujem bol, tak som už všetko doriešil s trénerom Jožkom Vadíkom. Som rád, že Skaličania do Zugu prišli a boli súčasťou slávnostného otvorenia nášho domovského stánku.

Spomínaný Milan Rampáček sa vyjadril, že úroveň zápasu ovplyvnilo daždivé počasie, no napriek tomu to bol výborný duel, v ktorom domáci ukázali svoju kvalitu...

Zápas nebol braný ako klasická exhibícia, ale ako riadny, prestížny duel. Mal svoju kvalitu a bol odohraný v solídnom tempe pred krásnou diváckou kulisou. Aj keď bolo všetko nachystané a zabezpečené na výbornú, jediné, čo nebolo v našich rukách bolo spomínané počasie. Bohužiaľ, to s nami veľmi nespolupracovalo. Už ráno bolo upršané a nezmenilo sa to ani počas stretnutia. Keďže sme krstili aj náš nový plastový povrch, tak bolo dosť šmykľavo. Podstatné je, že sa nikto nezranil a diváci videli pekný zápas, ktorého výsledok nie je z tohto pohľadu vôbec dôležitý.

Budeme ťa vidieť na poste kormidelníka Rebells aj v sezóne 2017/2018?

Vo funkcii hlavného trénera budem pokračovať aj naďalej. Začína nám obmena kádra, pretože starší hráči pomaly končia a na mne bude zapracovať do mužstva mladé nádeje. Talenty sú, veď aj v exhibičnom zápase proti Skalici dostali príležitosť traja 16-roční hráči a neviedli si zle. Napriek tomu, naše ciele sú stále tie najvyššie - a to obhajoba titulu a úspech vo Švajčiarskom pohári.

Po svetovom šampionáte 2017 si spomínal aj alternatívu, že nebudeš pokračovať ako hlavný tréner švajčiarskeho národného tímu. Aká je súčasná situácia?

Po MS v Pardubiciach som si nechal troška voľna a času na premyslenie, čo a ako ďalej pri reprezentácii. Koncom augusta sme mali dlhšie sedenie s vedením švajčiarskeho zväzu, kde sme konzultovali a preberali rôzne body. Nakoniec sme sa obe strany rozhodli, že pri reprezentácii budem spolu s mojim tímom pokračovať. Takže, ak sa nič vážne nestane, na MS 2019 na Slovensku sa opäť predstavím na striedačke reprezentácie Švajčiarska.

Róbert Kašša

Snímky: archív T. Kapánka

Kto je Tibor Kapánek?

Narodil sa 12. decembra 1974 v Skalici. Do 23. rokov hrával ľadový hokej, potom dal prednosť hokejbalu. Do slovenskej hokejbalovej extraligy naskočil v sezóne 2001/2002 v drese HBK Gbely. Jeho tím skončil v základnej časti Západnej skupiny tesne za štvrtým postupovým miestom, no „Kapaňu“ mohli tešiť aspoň individuálne štatistiky, keď ako nováčik v najvyššej súťaži skončil v kanadskom bodovaní hneď za víťazným Petrom Figurom. V nasledujúcej sezóne už žiaril vo farbách nováčika najvyššej českej súťaže - SK Sudoměřice, s ktorým sa v ročníku 2004/2005 dokonca pozrel až do extraligového finále. V ňom „Sudky“ prehrali 2:3 na zápasy (2:3, 1:2,2:1p, 3:2p a 1:2) s HBC Škoda Plzeň, no Tiborovi sa podarilo zvíťaziť v českej ankete Hokejbalista roku 2005!!! Celkovo skončil dvakrát druhý, nielen v tejto ankete, ale aj v kanadskom bodovaní českej extraligy. Raz ligovej tabuľke produktivity dominoval ako vôbec prvý obranca v histórii najvyššej českej súťaže. V drese slovenskej reprezentácie sa zúčastnil na piatich svetových šampionátoch, na ktorých vybojoval jednu striebornú a štyri bronzové medaile, pričom na MS 2003 vo švajčiarskom Sierre sa dostal aj do All-stars turnaja. Pred sezónou 2005/2006 prestúpil do švajčiarskeho tímu Oberwill Rebells, s ktorým získal mnohé hráčske i trénerské úspechy. Dvakrát triumfoval na World Cup-e (2011 a 2017), dvakrát na Europa Cup-e (2012 a 2016), 11-krát sa stal majstrom Švajčiarska a 7-krát zvíťazil vo Švajčiarskom pohári. Už niekoľko rokov pôsobí nielen ako tréner Oberwillu, ale aj švajčiarskej seniorskej reprezentácie. Tú viedol na MS 2013 v kanadskom St. John´ s, na MS 2015 vo švajčiarskom Zugu i na MS 2017 v českých Pardubiciach.