Zámorské dobrodružstvo východniarov, alebo ako Slováci dobyli USA

Hoci je zrak slovenskej hokejbalovej verejnosti upriamený na boje v play off SHbE, prinášame vám jeden nevšedný príbeh. Udial sa tesne pred koncom základnej časti a jeho protagonistami sú Branislav Štefan, Matúš Lúč a Peter Findura. Áno, všetci traja obliekajú dres Lionu Svidník.


Za všetkým však treba hľadať Mareka Skošnika. Tento rodák z Bardejova sa jedného dňa vybral do sveta a zakotvil v Los Angeles. Tu hráva aj hokejbal za miestnych Barons. Kontakty so Slovenskom však nepretrhol a preto mohol pozvať do USA troch rodákov na hokejbalový turnaj. "My sa poznáme dlhé roky z rôznych turnajov," začal naše rozprávanie Branislav Štefan. Kanonier Svidníka prijal spolu s ďalšími dvoma spoluhráčmi pozvánku na turnaj do Philadelphie, kde sa konal turnaj Nort American Ballhockey Championship. "V podstate išlo o otvorené majstrovstvá Severnej Ameriky. Boli tam totiž aj kanadské mužstvá, ale aj Bermudy," dodal Štefan. My doplníme, že na turnaji štartovalo 69 tímov zo všetkých kútov USA. Nechýbali tímy z Chicaga, New Yorku, Washingtonu, Caroliny, Buffala, nechýbali samozrejme výbery štátu Pennysylvánia.

zdroj: hokejbal.sk
Účasť Slovákov na turnaji sa potvrdila dávnejšie. "Všetko sa to "uvarilo" asi pred štyrmi mesiacmi. Marek mi napísal, že je taká možnosť si ísť zahrať s tým, že nám preplatia letenky aj ubytovanie. Samozrejme nad takouto ponukou sa dlho nepremýšľa. V tíme je okrem Mareka ešte jeden Čech a v podstate chceli zložiť česko-slovenskú lajnu. Amerického hokejbalu mali obaja už po krk, tak si proste chceli zahrať niečo iné. V USA sa hrá veľmi priamočiaro, kombinácie ich nezaujímajú. Tak takúto mali chalani predstavu."

Tím Los Angeles Barons mal na turnaji spočiatku smolu. "Mužstvá boli rozdelené podľa divízií od A po D, podľa čoho ich rozdelili neviem. Ale my sme hrali v divízách A a B. Hrali sme tri zápasy, prvé dva sme prehrali. Preto bolo jasné, že pôjdeme do B-divízie," pokračoval Štefan. V "béčku" však Baróni hrali už oveľa lepšie a celú divíziu napokon ovládli. "Vyhrali sme ju. Vo finále sme zdolali tím z Pennsylvánie s názvom Pheonixville Graffix," prezradila ďalej slovenská posila LA. 

Slováci boli oživením turnaja a zanechali na ňom výraznú stopu. Branislav Štefan dokonca získal cenu pre najužitočnejšieho hráča. "Keď skončil prvý zápas, tak som si povedal, že to je šialenstvo. v USA sa veľmi používa hokejka, veľa sa seká a nikto to nerieši. Na toto sme si museli zvyknúť. Hrá sa veľmi priamo, oni nepoznajú hru dozadu, iba dopredu. Ako keby mali na očiach klapky. Nad mantinelmi boli vysoké siete, takže hralo sa takmer stále, ak loptička skončila na sieti, neprerušovala sa hra. Fyzicky to bolo veľmi náročné. Aj preto sme podľa mňa prehrali prvé dva zápasy, lebo sme si na to zvykali. Až v treťom sme bodovali a odvtedy nám to išlo," prezradil Štefan. To, že na turnaji štartujú aj rodáci z krajiny štvornásobných majstrov sveta sa rýchlo roznieslo. "Reagovali na nás. Keď som napríklad išiel okolo rozhodcu, tak mi povedal "dobre." Znelo to smiešne, ale poznal toto slovenské slovo, tak ho použil (úsmev). V jednom zápase po nás aj pokrikovali "slovakia hu". Ale z turnaja vysielali naživo aj cez kanál youtube a náš vedúci tímu nás predstavil divákom. Hovoril, že nehráme až tak priamočiaro, že hľadáme priestor na čo najvýhodnejšiu strelu, takže takto nás vykreslili."

zdroj: hokejbal.sk
Hokejbal je v zámorí populárny, to je všeobecne známe. Aj preto nemajú v USA problém zorganizovať turnaje takýchto rozmerov. "Hralo sa v dvoch halách, ktoré boli od seba vzdialené 10 minút autom. To bolo fantázia. Úroveň bola nadpriemerná. Som presvedčený, že keby išlo na turnaj nejaké kvalitné slovenské mužstvo, napríklad Skalica, určite by mútila vodu v A-divízii. Netvrdím, že by suverééne vyhrali, ale určite by bojovali o vrchné priečky," myslí si Štefan. 

Zámorské dobrodružstvo malo pre slovenských hráčov niekoľko pikošiek. Jednou z nich bola účasť Briana Howesa v tíme. Našincovi toto meno veľa nepovie, ale v USA je veľmi dobre známe. Ide o producenta, ktorý má na konte nesmierne veľa ocenení, produkoval albumy kapelám ako Simple Plan, či Nickelback. V roku 2008 si dokonca vyslúžil nomináciu na cenu na Grammy za album Comatose od skupiny Skillet. "Upozornil nás na neho práve Marek Skošnik. Boli sme po zápase na pivku a on nechcel piť, lebo na druhý deň má prácu, vraj ide hľadať speváka do skupiny Linkin Park. Tak sme sa smiali. Ale udivilo ma, že tento chlapík má 54 rokov. Povedali by ste, že má 32. Najskôr som mal pocit, že je s nami v tíme úplne jednoduchý chlapík, ale keď vybral tri hokejky, pričom jedna stojí asi 300 eur, bolo mi jasné, koľká bije. Brian je ťažký milionár, ale vôbec to na sebe nedal poznať. Partia bola vynikajúca," prezradil zaujímavosť útočník Svidníka.  

Všetci traja Slováci zanechali na turnaji výraznú stopu a preto je možné, že o rok sa do USA vyberú znova. "Hovorili sme o tom. Teraz v máji majú ďalší turnaj, ale to som už samozrejme musel odmietnuť. Ale o rok je opäť tento turnaj a to už vyzerá reálnejšie. Bola by to pekná tradícia," uzavrel Štefan.