Mal problém bežať na autobus, cez víkend pokoril jeden z najikonickejších maratónov na svete (FOTO)
Každý rok sa organizuje viac ako 800 maratónov, ale len šesť má titul Major svetového maratónu - tokijský, bostonský, londýnsky, berlínsky, maratón v Chicagu a New Yorku.
Tieto maratóny sú jedny z najprestížnejších a najvyhľadávanejších na svete, keďže amatérski a elitní športovci pretekajú 42,195 km cez niektoré z najznámejších mestských ulíc na svete. A práve na jednom z nich počas víkendu zvládol trať aj náš prezident Miroslav Dragun. "Celé to vzniklo pred dvoma rokmi, keď som bol s mojím dobrým kamarátom na maratóne v Berlíne ako súčasť jeho tímu. Atmosféra bola úžasná a tam som si povedal, že raz by som tu chcel bežať aj ja. A ubehli dva roky a ja som stál na štarte 50. ročníka fenomálneho berlínskeho maratónu," povedal nám šéf únie, pričom z jeho slov boli stále cítiť emócie. "Atmosféra bola neopísateľne elektrizujúca. Nebol meter trate, kde by nás nehnali tisíce ľudí do cieľa. Zažil som skvelú atmosféru na pretekoch doma v Bratislave, v Košiciach a aj v Barcelone, ale fanúšikovia v Berlíne boli naozaj skvelí. Fandili naozaj od elitných maratóncov po posledného ´hobíka´ naozaj naplno. Každého z nás to hnalo bežať rýchlejšie," dodal.
Príprava na takýto beh je drsná a vyžaduje si veľa odriekania. "Príprava trvala 19 týždňov od mája do konca septembra. V podstate záhrňala niekoľko dlhých behov nad 30 km, veľa intervalov, voľných behov a silovej prípravy. Každý športovec vie, že príprava na vrcholové podujatie je takým malým, alebo vlastne aj veľkým peklom. Preto obdivujem našich chalanov v extraligových súťažiach, v akej kondícii sa držia celý rok. Aj preto som sa počas celých pretekov cítil skvele. Príprava bola naozaj poctivá a ´odmakaná´, takže som si veril, že sa mi podarí pokoriť maratón pod 3:30:00 hod."
Čo sa týka elity, World Marathon Majors za tie roky prekonali množstvo rekordov, vrátane aktuálneho mužského svetového rekordu. Ten drží Calvin Kiptum z Chicaga 2023 časom 2:00:45. Keňan Eliud Kipchoge je držiteľom neoficiálneho maratónskeho rekordu pod hranicou 2 hodiny (1:59:40), tento rekord dosiahol 12. októbra 2019 vo Viedni. Za svetový rekord však tento výkon neuznali, keďže sa nebežalo v súlade s pravidlami Svetovej atletiky (IAAF). Prezident SHbÚ zabehol trať v nemeckej metropole za 3 hodiny, 24 minút a 34 sekúnd. "Som absolútne spokojný. Môj cieľ bol zabehnúť okolo 3:30 hod., a mne sa to podarilo skôr. Čiže spokojnosť absolútna a mám pocit, že som si ešte nejakú rezervu energie ušetril do Valencie, ale uvidíme v decembri," naznačil Miro Dragun.
Mnoho bežcov sníva o tom, že sa zúčastnia len jedného maratónu, no niektorí z tých ambicióznejších nechcú len jednu medailu, ale všetkých šesť. Ak tak urobíte, dostanete sa do exkluzívneho klubu a získate šesťhviezdičkovú medailu. "Ak pán Boh dá, chcel byť som odbehnúť celú Majors Series, to znamená všetky spomenuté maratóny. Ale najbližší cieľ je v decembri zvládnuť maratón vo Valencii a v apríli 2025 v Bratislave na polmaratóne pokoriť čas 1:29:59."
Známa komická dvojica Milan Lasica a Július Satinský v jednej scénke polemizovali nad tým, že človek, ktorý behá, je vlastne blázon. Podľa nich je nutné bežať len vtedy, ak vás niekto naháňa. Akú motiváciu mal Miro? "Bol som tučný a vrchol mojej váhy bol 135 kg. Nebol som tučný pre to, že by som bol chorý, alebo niečo takéto. Bol som tučný, lebo som bol pohodlný, jedol som nezdravo a malo som sa hýbal. Motívaciou boli aj moji kamaráti, ktorí ma vytiahli si s nimi zabehať na Železnú Studničku a ja som sa v ten deň zamiloval do behu. Najťažšie je sa asi obliecť a vybehnúť. Keď už človek beží, tak zvládne všetko, čo chce. Je to len o hlave. Netreba sa vzdávať. Behať rýchlo a dlho je len o vytrvalosti, disciplíne a chuti. Beh je skvelý liek," povedal úprimne.
Behu sa aktívne venuje od decembra 2021. "Výkonnostný beh na polmaratónske a maratónske trate sa stal mojou doménou v roku 2023. Za to obdobie sa mi podarilo odbehnúť 12 polmaratónov a jeden maratón."
Je jasné, že tieto čísla sa nerodia ľahko, chce to poriadne tvrdý tréning. "S mojím tímom sa nezameriavame na prehnane vysoké objemy, ale skôr na kvalitu tréningov. Takže týždenne počas prípravy na preteky nabehám 60 až 70 km. V rámci prípravy do Berlína som za 19. týždňov nabehal zhruba 1100 km (je to zhruba ako vzdialenosť z Bratislavy do Ríma - pozn. red.)."
V úprimnej spovedi sa šéf únie priznal aj ku svojmu hokejbalovému ne/talentu, no jeho odkaz je iný. "Hokejbalu sa venujem už hlavne funkcionársky. Raz za čas si s partičkou ideme zaťukať na naše sídliskové ihrisko. Občas si v mojej regionálnej trojkovej lige zapískam, ale hokejbalu sa hlavne venujem funkcionársky. Hold, prezident hokejbalu nie je najväčší hokejbalový talent (smiech). Ale ak namotivujem niekoho športovať a hýbať sa, bude to super."
S váhou už teda Miro problém nemá, ale neznamená to, že hladuje: "Teraz prezradím tajomstvo viacerých bežcov a vytrvalcov. My beháme preto, aby sme sa mohli dobre najesť (úsmev). Ale inak samozrejme, človek musí jedávať s rozumom."
A na záver ešte jeden odkaz. "Neviem, kde sú moje limity. Ako povedal môj bežecký vzor a legenda Eliud Kipchoge “No human is limited”. Pred tromi rokmi bol môj limit odbehnúť na zastávku MHD, pred dvoma rokmi odbehnúť prvý polmaratón. Takže asi sa nechám prekvapiť, čo život prinesie."