Osemnástka o bronz, šestnástka si zahrá o titul

Slovenskí hokejbaloví reprezentanti do 16 rokov budú v nedeľu bojovať na MS juniorov v Žiline o titul.

Výber trénera Róberta Alföldyho zdolal v sobotu doobeda Kanadu 5:4 a s predstihom si zabezpečil prvenstvo v základnej skupine. Uspel aj vo večernom zápase, keď zdolal tím Česka bielych 4:1 a na turnaji ešte nestratil ani bod.  Osemnástka zdolala Švajčiarsko hladko 10:2. Účasť vo finále jej mohol zabezpečiť triumf USA nad Kanadou v riadnom hracom čase, ale Kanaďania uhrali potrebný bod, keď prehrali 3:4 po nájazdoch. Slováci do 18 rokov tak zabojujú o bronz proti Česku, zámorské tímy sa stretnú vo finále.

U16

Slovensko - Kanada 5:4 (2:1, 2:2, 1:1)
Góly: 7. Šromovský, 15. Krajňák, 22. Podhorányi (Krajňák), 29. Cabúk, 35. Kristl (Urmín) - 11. Philpott (Leitch, Stewart), 18. Philpott (Stewart, Flynn), 25. Snedden (Philpott, Flynn), 38. Ripka (Dimitrov, Saramak)

SLOVENSKO: Greguš - Michlík, Kovalčík, Podhorányi, Veselý, Biel, Cabúk, Košťál, Siakeľ - Alföldy Al., Ďurčo, Krajňák, Martinka, Karoľ, Alföldy Ad., Čurlej, Foltín, Chudý, Kristl, Šromovský, Urmín, Šiška, Mitra

Róbert Alföldy, tréner SR: "Fantastické víťazstvo, od začiatku do konca to bola reklama na svetový hokejbal. Myslím si, že nám znovu vyšiel úvod zápasu, chalani sa upokojili a mohli sme hrať svoju hru. Kanada sa síce dokázala dotiahnuť, no my sme to ustáli, vyvarovali sme sa chýb. Počnúc brankárom až po posledného hráča na lavičke to bol fantastický obetavý, kolektívny výkon. Klobúk dole pre chlapcami ako to odmakali, ale pripomínam, že ešte stále nie sme na konci, čakajú nás ďalšie dôležité zápasy."

Česko bieli - Slovensko 1:4 (0:1, 0:3, 1:0)
Góly:
 35. Flechtner (Fišer) - 7. Krajňák (Ad. Alföldy), 17. Ad. Alföldy, 19. Siakeľ (Šromovský, Cabúk), 26. Al. Alföldy (Krajňák, Mitra)

SLOVENSKO: Roth - Michlík, Kovalčík, Podhorányi, Veselý, Biel, Cabúk, Košťál, Siakeľ - Al. Alföldy, Ďurčo, Krajňák, Martinka, Karoľ, Ad. Alföldy, Čurlej, Foltín, Chudý, Kristl, Šromovský, Urmín, Šiška, Mitra

Róbert Alföldy tréner SR: "Opäť sme vstúpili do zápasu výborne, rovnako ako vo všetkých zápasoch tohto šampionátu. Je pravda, že úvod bol trošku nervóznejší, ale ustáli sme oslabenie a dali sme gól, ktorý nás upokojil. Druhá tretina rozhodla o výsledku celého duelu. Dnes sme vzhľadom na náročný program dali šancu viacerým hráčom, ktorí predtým hrávali menej, aby si niektorí hráči oddýchli. Videli sme zaujímavý zápas a už sa veľmi tešíme na zajtra."

U18

Slovensko - Švajčiarsko 10:2 (2:0, 3:1, 5:1)
Góly:
 9. Daubner (Pavlák), 9. Štefaňák (Lašš), 17. Daubner (Semančík, Rexa), 20. Saxa (Pavlák), 26. Piško (Feranec), 32. Lašš (Semančík, Štefaňák), 33. Saxa (Pavlák), 37. Lašš (Piško), 42. Imrich, 45. Baník (Semančík, Piško) - 6. Cioffo (Perks), 36. Jaussi (Perks)

SLOVENSKO: Sebestyén (33. Hlavatý) - Rexa, Semančík, Baník, Hanák, Rokos, Mada, Lukáčik, Hanus, Feranec - Lašš, Švec, Piško, Franek, Džadžovský, Štefaňák, Saxa, Daubner, Jakubík, Imrich, Kašša, Pavlák, Kaššai

Ľubomír Líška, tréner SR: "Boli sme v zápase lepší po každej stránke, aj keď sa Švajčiari veľmi snažili a bojovali. Verili sme si, dali sme pekné góly a tešíme sa na zápas o medailu. Šanca na finále stále žije, ale každá medaila bude úspech."

-------------------------------------------------------

Česko dievčatá U18 - Slovensko dievčatá U18 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)
Góly: 
9. Kováčová (Frková), 30. B. Búriková (S. Búriková), 40. Podoláková, 40. Debnárová (Podoláková, L. Hambálková)

Marián Hambálek, tréner SR: "V prvom rade sa chcem poďakovať českým partnerom, že sme sa takto zišli. Čo sa týka samotného zápasu, bolo to z našej strany v úvode kostrbaté. Tvoríme nový tím, ktorý tvoria hlavne hráčky z U16, doplnené o pár starších dievčat. V zápase sa výkon každou minútou zlepšoval, dievčatá si na seba postupne zvykali. Väčšina dievčat je tu na odporúčanie z vlastných klubov a je vidieť že sa im tam venujú. Verím, že z tejto generácie hráčok vyrastie víťazná generácia."

Slovensko dievčatá U18 - Česko dievčatá U18 1:2 pp a sn (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)
Góly: 
21. Podoláková (B. Buríková) - 44. Šťástková, rozhodujúci nájazd Zavoralová

Pavlíčková (22. Dráfiová) - S. Hambálková, Letaši, Cvejonová, Hopkovičová, Macková - Pariczová, Mateičková, B. Búriková, L. Hambálková, Jovanová, Kováčová, Ďuríková, Filipová, S. Búriková, Podoláková, Frková, Inés Golská, Debnárová

Marián Hambálek, tréner SR: "V druhom zápase mám pocit, že naše dievčatá akoby do zápasu ani nenastúpili, zrejme sme v hlavách hráčky Česka podcenili. Prípravný dvojzápas však v každom prípade splnil naše predstavy, videli sme v akcii nové mladé dievčatá, 13-14ročné dievčatá si vyskúšali takúto zápasu záťaž a reprezentačný dres."

Legendy Slovenska - Legendy HBC 07 Žilina 6:4