Medaily a trofeje sú z dreva, najmladšie hráčky šampionátu sú vo výbere Slovenska

Už o dva dni odštartuje vo Švajčiarsku svetový šampionát v hokejbale mužov a žien. Pozrite sa s nami na zopár zaujímavostí.

Elita vo Švajčiarsku po tretí raz

Podľa správ z oficiálneho webu šampionátu sa v mestách Visp & Raron očakáva vyše 600 športovcov a 100 funkcionárov. Na tomto mieste sa mali v roku 2020 a potom po preložení v roku 2021 konať aj majstrovstvá sveta juniorov. Nestalo sa tak pre pandémiu koronavírusu. Vo Švajčiarsku sa hokejbalová elita zíde už po tretí raz. V Sierre 2003 skončili Slováci tretí (zvíťazila Kanada) a v Zugu 2015 sme získali titul po triumfe nad USA vo finále. Oba šampionáty videlo viac ako 50.000 divákov. Zápas v Zugu medzi domácim Švajčiarskom a Kanadou dokonca sledovalo v druhý deň šampionátu 8000 divákov, čo je historický rekord v počet návštevnosti na zápase MS. 

Fanzóny pre všetkých 

V piatok 21. júna sa vo Vispe v Lonza Aréne uskutoční o 18.30 otvárací ceremoniál. O 20.00 potom nasleduje úvodný zápas MS medzi  Švajčiarskom a USA. Prítomných bude viacero čestných hostí. Na všetky stretnutia MS je vstup zdarma, no v prípade záujmu sú k dispozícii VIP vstupenky za 157 eur na celé podujatie, alebo za 31,50 eura na deň. Blízko pri aréne budú mať návštevníci možnosť zabaviť sa vo fanzóne Farndorf, párty sa bude konať až do 01.00 h v noci. V športovom bare budú zasa od 18.00 do 19.00 k dispozícii drinky za výhodnú cenu v rámcu "šťastnej hodiny". Kúpite si tu dva nápoje za cenu jedného. Vstup je zdarma. Na úspešnosť šampionátu bude dohliadať vyše 100 dobrovoľníkov a o atmosféru sa budú starať žiaci zo základných škôl v kantóne Valais. Sledovať sa budú dať vo fanzóne aj majstrovstvá Európy vo futbale, organizátori pripravili dve veľkoplošné obrazovky. V prípade nepriaznivého počasia bude možné sledovať futbal v areáli Lonza Arény. K dispozícii budú dokonca aj ležadlá a ME si tak bude možné užiť v letnej atmosfére. K dispozícii budú aj pivné stoly za 89 frankov a je možné si ich rezervovať na oficiálnom webe www.visp-raron2024.ch.

Najstarší a najmladšia

Najstarším hráčom na šampionáte bude reprezentant Bermúd Peter Brodsky, ktorý bude mať v čase konania MS 57 rokov. Najmladšie hráčky má vo výbere tréner Slovenska Marián Hambálek a ide o jeho dcéry - dvojičky Sofiu a Lauru. Obe majú len 14 rokov.

Prenosy budú spoplatnené

Očakávané informácie pre slovenských fanúšikov sa týkajú prenosov z MS. Produkovať ich bude spoločnosť Brutal Güet a to aj vo Vispe aj v Rarone. Prístup k nim je cez webovú stránku www.visp-raron2024.ch, no sú spoplatnené. Denný poplatok je (všetky zápasy v jeden deň) je 10 frankov (10,5 eura), všetky zápasy je možné kúpiť si za 50 frankov (52,3 eura).

Hokejisti i známa tvár z TV

Organizátori na svojom webe predstavili aj špeciálnych účastníkov šampionátu. Na zoznam zaradili Sahru Davisovú, ktorá reprezentovala Kanadu na troch MS v hokeji, tiež aj jej spoluhráčku Juliannu Thomsonovú. Za Grécko bude hrať Peter Abbandonato, ktorý v uplynulej sezóne pôsobil v AHL v tímoch Chicago Wolves a Wilkes-Barre/Scranton Penguins. V drese Veľkej Británia bude hrať hokejista Ryan Nicholson, ktorý bude hrať v novej sezóne druhú najvyššiu fínsku súťaž a za Haiti nastúpi Stanley Louis, ktorý je známy z populárnej televíznej reality show Love Island.

Medaily a trofeje z dreva

O trofeje sa postarala nadácia Atelier Manus. Je známa nielen svojou ručnou výrobou, ale aj spoločenskou zodpovednosťou vzťahom k inklúzii. Ľudia so zdravotným postihnutím tu nachádzajú prácu, kde pomáhajú prispieť svojimi zručnosťami a ďalej sa rozvíjať. Ručne vyrábané trofeje a ocenenia pre účastníkov majstrovstiev sveta nie sú teda len umeleckými trofejami, ale aj symbolmi integrácie a sociálnej udržateľnosti. Ručne vyrábané výrobky prešli starostlivým vývojovým procesom. Počnúc kreatívnym dizajnom, ktorý zachytáva podstatu športu a krásu regiónu. Pod šikovnými rukami umelcov v Ateliéri Manus sa trofeje pomaly formujú. Najkvalitnejšie rytiny a umelecké dekorácie robia každú trofej jedinečnou, na ktorú budú ich držitelia hrdí.