Rampáčka potešili nováčikovia, sklamali ho tri prehry

Po turnaji v Plzni sme sa rozprávali s reprezentačným kormidelníkom Milanom Rampáčkom.

Ako ste spokojný s celkovým účinkovaním na turnaji?
"Prehrať tri zo štyroch zápasov nie je dobré. Poviem to na rovinu. Najmä druhý zápas proti Švajčiarsku ma mrzí, chalani k nemu nepristúpili dobre. Negatíva sú v tom, že niekedy robíme veci podľa seba a nerobíme to, čo chalanom kreslím. Je tam veľa jednoduchých strát, komplikujeme si situáciu mnohokrát. To je problém, lebo sa potom musíme naháňať. Najväčšie negatívum vidím v tom, že sme asi sedem gólov dostali z priestoru pred bránkou z dorážok a podobne. Tam to musíme čistiť a nielen obrancovia. Najmä Česi sa nám tam dostávali veľmi ľahko a mali sme s tým problém. Ale máme ešte čas a treba hľadať tie typy, ktoré to budú ochotné plniť. Chceme od nich to, čo im s Ivanom nakreslíme, inak to asi nebude fungovať." 

Dokázali sme však odohrať kvalitné zápasy proti Čechom, to vás musí hriať na duši nie?
"Áno, toto ma teší. Chalani ukázali prečo sme ich nominovali. S Čechmi sme boli viac než vyrovnaný súper, vedeli sme ich zatlačiť. Ale to bolo vtedy, keď hráči robili to, čo sme im kázali. Zavreli sme mantineli, boli sme rýchli na lopte, potom sme si vytvárali šance. Čo však chcem vypichnúť, nedostali sme gól v oslabení až na jeden vlastenec, v tejto situácii sme hrali veľmi obetavo. Počas celého turnaja sme zblokovali pätnásť striel, čo je pozitívum pre brankárov i hráčov. Teší ma ešte to, že dvojice, ktoré sme si vytypovali na začiatku, sa nám nejakým spôsobom potvrdili. Niektorým hráčom víkend nevyšiel, ale nerobil by som z toho vedu. Nič nie je pre nikoho stratené. V určitých chvíľach som mal naozaj radosť z toho, ako sme hrali, máme na lopte obrovskú kvalitu. Nerád to robím, ale musím po tomto víkende vyzdvihnúť najmä dvojicu Marek Gajdoš a Janko Šatka, ktorí ukázali, ako sa má hrať na tejto úrovni."

Nemrzí vás, že sme Švajčiarom "nenaložili" tak ako Česi?
"Ani nie. Ale musíme mať tieto zápasy pod kontrolou. V druhom sme pri každej lopte boli až druhí, hrali sme laxne a pozerali sa, čo kto urobí. A to je obrovský problém. My musíme takéto zápasy chytiť od začiatku do rúk, súpera zatlačiť, dať mu jeden dva góly a mať to pod kontrolou tak ako v prvom vzájomnom zápase. Ale nerobím paniku, aj keď od Čechov dostali Švajčiari veľa gólov. Ale majú rýchlych a pohyblivých hráčov, Tibor Kapánek odvádza skvelú prácu. Ukázalo nám to, že na MS nemôžeme nikoho podceniť, lebo sa nám môže stať veľká nepríjemnosť." 

Ako ste spokojný s hrou nováčikov, ktorých bolo v tomto výbere až osem?
"Ukázali sa vo výbornom svetle. Najmä trojica Cifranič, Jenčuš a Šulík nás prekvapili nadmieru. Zo začiatku boli nervózni, ale vedeli sme, čo v nich je a potom ukázali potenciál. Môžeme byť radi, že máme takýchto mladíkov, ktorí sú silní na lopte, dovolia si veľké veci a to potrebujeme a očakávame. Urobili veľký posun a som za nich šťastní. To je naša budúcnosť a musíme ich vyhľadávať a dať hrať také ťažké zápasy." 

Ukázal vám turnaj všetko čo ste chceli?
"Do bodky. Očakával som, že budeme aj ´dole´ a chcel som vidieť, ako na to budeme reagovať. Ukázalo sa, či je mužstvo silné, alebo máme hľadať iné typy. Ale som spokojný. Možno som prísny, ale nebudeme sa hladkať po chrbte. Chalani musia zamakať a verím, že na MS vyberieme 25 správnych hráčov." 

Stále platí, že máte istých zhruba 17 až 18 mien?
"Stále to platí. Možno po turnaji v Plzni jedného až dvoch vymením, ale okolo 15 sa to stále pohybuje. Ale aj z tej 15-ky môže hocikto vypadnúť. Nemá nikto nič isté." 

A ako hodnotíte výkony brankárov?
"Skvele. Držali mužstvo celý víkend, sú to pokorní chlapci a mám radosť že urobili konkurenciu Petrom Kučerovi a Bulišovi."