Piate miesto odrazom situácie (FOTO)

Obzreli sme sa za účinkovaním slovenských hokejbalistov na MS Masters v Buffale.

Slováci išli do zámoria v pozícii obhajcu titulu z minulého roka, no úspech z Prahy sa im nepodarilo zopakovať. "Tu musím uviesť veci na správne miesto. My sme obhajujeme titul v inej kategórii. My sme v Kladne získali titul v kategórii 40+. Turnaj v Buffale sa hral pre hráčov 35+. My sme necestovali s najsilnejším výberom, ktorý sme mohli postaviť. Hráči si náklady platili sami. A ostatní neboli ochotní, alebo na to jednoducho nemali. Tak to žiaľ je. To bola jedna z vecí, prečo sme skončili na 5. mieste," povedal Jaroslav Mihal, tréner výberu. 

Spolu s asistentom Mariánom Gibom a Júliusom Szárazom nebol spokojný s ofenzívou: "Chceli sme dokázať viac. Pre mňa aj asistentov boli sklamaním útočníci. Brankári a obrana nesklamali, obrana sa dokonca predviedla vo výbornom svetle. Ale tam sme mali dlhoročné opory reprezentácie. Ale od útoku sme čakali viac. Boli to všetko ligoví hráči, súčasní aj bývalí, chceli sme viac."

S čím však boli tréneri spokojní bolo správanie hráčov mimo ihriska: "Kolektív bol super. Maroš Giba ho dobre nastavil, chalani ťahali za jeden koniec povrazu. Neboli žiadne hádky, všetci sa podriadili tímu. Bolo to podobné ako v Kladne, hoci tam bola čerešnička na torte v tom, že sme získali titul."

Kategória 35+ je veľmi silná, mnoho hráčov v tomto veku pôsobí na vrcholnej úrovni a na zápasoch to bolo poznať. "V určitých úsekoch som mal pocit, že sledujem MS mužov. Veľa hráčov z MS v Montreale bolo aj na tomto turnaji. Hrali známe mená ako Hildreth, Schlegel, či D´Amico a ďalší. Napríklad Gréci mali takmer totožný tím ako v Montreale. Táto kategória je veľmi silná," dodal Mihal.

Tréner SR nám prezradil aj jednu zaujímavosť: "Za Kanadu hral Justin Pender, ktorý sa "preslávil" na MS v roku 2013, keď sa postaral o škandál v semifinále proti Česku. V závere zápasu napadol českých hráčov a pri tejto bitke sa zranil aj náš rozhodca Kralovič. Vtedy sme dostali informáciu, že Pender dostane doživotný zákaz hrať. Nedalo mi to, trochu som sa v tom vŕtal, no povedali mi, že nevedia, aký dostal vtedy trest. Vraj dostal 5 rokov od kanadskej asociácie a potom ho omilostili. Ale myslím si, že to mala riešiť ISBHF. A bol to ten istý Pender, ako pred 10 rokmi. Neustále vyrýval a chcel sa biť."

O rok by už Slováci mali hrať v kategórii, v ktorej budú obhajovať titul z Kladna. "Budúcoročný šampionát má byť 45+. Jeden rok má byť kategória 35+ Maters a ďalší 45+ Legends. V roku 2024 by mali byť  MS v Kanade na západnom pobreží v kategórii 45+. Môj názor je, že 35+ je vymyslená kategória a mohla byť zachovaná 40+ a mohla k nej byť druhá 45+. My sme pôvodne s Čechmi chceli byť proti tomu, ale napokon sa odhlasovali tieto kategórie," uzavrel Mihal.