Prvá nominácia Rampáčka s výhľadom do budúcnosti

S novým reprezentačným trénerom Milanom Rampáčkom sme sa rozprávali po jeho prvej nominácii, ktorú zverejnil na prvý decembrový zraz.

Prvým prekvapením je neúčasť dvoch dlhoročných defenzívnych opôr, Minárika a Bujdáka. "Ja som si to s Jožkom odkomunikoval. Povedal som mu, že na prvý zraz ho nepozvem, nakoľko chceme urobiť nejakú obmenu. Ale neodpisujeme ho, lebo nevieme, ako sa k tomu postavia tí, ktorí by mali zaujať jeho miesto. Vieme, že Jožkova kondícia a pripravenosť je u neho na vysokej úrovni. Povedal mi, že vždy bude rešpektovať môj postoj a postoj môjho asistenta Ivana Káčera, keď ho nenominujem. Roky žiaľ utekajú a Jožko to chápe," povedal Rampáček a dodal: "U Romana Bujdáka platí to isté. S ním si to chcem odkomunikovať najbližší víkend. Opakujem, že generačnú obmenu je nutné urobiť a zasiahlo to práve týchto obrancov. Ale urobili pre reprezentáciu veľa. Neznamená to, že sa už v reprezentácii nikdy neobjavia."

Naopak, po dlhšom čase sa na reprezentačnom zraze objavia Milan Sobol, Patrik Kromka a Marek Bednár. "Nominácia na MS bola vždy o tom, že v nej boli najlepší hráči. Ale myslím si, že nám chýbajú zadáci, ktorí sú obetaví. Paťo Kromka a Milan Sobol sú tými, ktorí vedia odovzdať mužstvu veľmi veľa. Hádžu sa do striel, sú tvrdí a obetaví. Ja viem, že musia popracovať na viacerých veciach, najmä kondičných, ale to je už na nich. Marek poznám dlhé roky, chceme ho vidieť. Máme s Ivanom pripravené rôzne kombinácie. Uvidíme, ako sa k tomu postavia. Ja si za nimi stojím, viem, že je proti nim ťažké hrať. Sobola poznám z tréningov a viem, že reprezentácii odovzdá sto percent," vysvetlil Rampáček.

Po prvý raz je v nominácii skalický center Jakub Štefek. "Na Slovensku máme dlhodobo problém s centrami. Kubo vyrástol, je na tom dobre povahovo aj fyzicky. A v klube ukazuje svoju veľkosť a funguje fantasticky. Je najvyšší čas, aby dostal šancu v reprezentácii," poznamenal kouč Slovákov.

Vysvetlil aj nomináciu trojice Nitranov Štefanku, Petroviča a Martina Kolenčíka: "Pri týchto troch mám výhodu, že som proti Nitre odohral na jeseň dva zápasy. Najmä druhý zápas mi ukázal, že Štefanka a Kolenčík si veľmi dobre rozumejú. Štefanka je dobrý center aj s Kolenčíkom, Petrovič je pravák so streleckým inštinktom. V budúcnosti by mohli byť pe reprezentáciu prínos. My im ponúkneme skúšku v reprezentácii a ostatné je iba na nich."

Po vynikajúcom štarte do sezóny neprekvapila nominácia trojice z Považskej Bystrice Korbáša, Straku a Hryzáka. "Pre mňa body nie sú ukazovateľ, ale tejto trojici sa darí. Hrajú skvele a teším sa, že si proti nim v sobotu zahrám, i keď by som bol radšej na tribúne. Majú skvelé štatistiky a ťahajú Považskú Bystricu k lepším výsledkom." Z tohto klubu nechýba ani Piják, ktorý sa však v tejto sezóne predstavil aj v obrane. Rampáček s ním však ráta do ofenzívy: "Lukáša poznám dlhé roky a počítam s ním do útoku. V obrane si ho neviem predstaviť a v reprezentácii je oveľa platnejší vpredu."

Prekvapením medzi brankármi je nominácia Mariána Mališa z Považskej Bystrice. Sedemnásťročný mladík bude v bránke ukazovať svoj potenciál popri Dékánymu a Bolibruchovi. "Štvorica Bolibruch, Buliš, Dékány a Kučera majú niečo za sebou, ale Majo Mališ je budúcnosť nášho hokejbalu. Ja ho poznám z kempu, viem, čo pre hokejbal robí a aký je to povahovo vyzretý človek. A takéto vlastnosti u mňa rozhodujú tiež. Ja sa ze neho nemám problém postaviť. Borovský a Sebestyén sú tiež naša budúcnosť, teraz dostane šancu Mališ," uzavrel Rampáček.