Legendárny Stano Petrík pred piatym zápasom finále: Mám dva scenáre

Pre fanúšika hokejbalu nemôže byť nič lepšie, ako finálová séria, ktorá sa natiahne až na päť zápasov. V slovenskej extralige sme už takéto série zažili.

Naposledy rozhodol o titule v piatom zápase súboj medzi Kometou Vrútky a LG Bratislava. Vrútočania v ňom uspeli 2:1 po nájazdoch. Predtým sa tak stalo v sezóne 2008/2009, keď si titul po triumfe 2:1 v Martine vybojovali hráči Ružinova. A práve na tento zápas si dobre spomína bývalý slovenský reprezentant Stanislav Petrík, ktorý vtedy v drese Ružinova odchytal neuveriteľný zápas. „Veľmi dobre si na ten zápas spomínam. Martinčania vtedy mali Michala Hrivnáka a Riša Pobehu na turnaji v Thajsku, my zasa Dušana Danka a Jana Rímskeho. Pamätám si, že keď sa Rišo dozvedel ako sme hrali, tak zahodil telefón do oceánu. My sme tam išli s tímom, niektorých som ani nepoznal,“ spomína dlhoročná opora reprezentácie. „Parádne sa mi chytalo, vtedy tam bolo asi 1000 ľudí. Za Martin hral vtedy Paťo Svitana  a Tomáš Starosta a spomínam si aj na to, že som v jednom zo zápasov tejto sérii vytiahol zákrok, ktorý sa dostal aj do športového spravodajstva do rubriky Frajer na záver. Chytil som lapačkou loptičku, ktorá išla do prázdnej bránky.“

Petrík potom vybojoval päť titulov aj v drese Nitry, ktorá počas piatich sezón stratila vo finále len jeden zápas. Stalo sa tak v ročníku 2012/1013, keď na pôde LG Bratislava prehrala 2:4. Vráťme sa však ešte k pamätnému finále Martin - Ružinov. „Na strely sme prehrali asi 11:50. My sme ani nemali dve šance a dali sme dva góly,“ dodal Petrík.

Piaty finálový zápas sa tak v novodobej histórii extraligy, odkedy sa hrá na tri víťazstvá, uskutoční v sobotu len po tretí raz. „Som prekvapený ako hrá LG. Nechcem ich podceňovať, ale v základnej časti hrali inak ako hrajú v play off. Videl som ich v Nitre, hrali dobre, organizovane. Keď som videl ako hrá Skalica, myslel som, že to bude jednoznačné. Ale tento vývoj ma prekvapuje a nevylučujem, že aj bude mať prekvapujúci koniec,“ myslí si Petrík.

A aké scenáre môže rozhodujúci duel podľa jedného z najlepších brankárov svetovej hokejbalovej histórie priniesť? “Pre mňa je to také ako v hokeji siedmy zápas. Dostaneš jeden rýchly gól, mužstvo začne doháňať, lebo je to posledná šanca ako otočiť posledný zápas v sezóne a pri tomto riziku dostane ďalšie góly a vysoko prehrá. Alebo sa môže stať to, že sa to natiahne do predĺženia. Ja mám takéto dva scenáre.“

V prípade, že sa nerozhodne v riadnom hracom čase, pôjde duel do predĺženia, prípadne do nájazdov.  Čoraz  viac prevláda názor, že rozhodnúť takýto zápas v nájazdoch je nespravodlivé. „Je to nespravodlivé, ale zasa si povedzme aj ten druhý prípad. Keď sa hrá predĺženie 50 minút. To je spravodlivé? Takže mám na to taký pohľad, že tu už nie je spravodlivé nič. To už je o šťastí. Či v predĺžení, alebo v nájazdoch. Ak sa hrá predĺženie dlho, to už ani jeden tím nevládze a rozhodujúci gól padne po náhodnej strele. Ja som zažil v hokejovej kariére zápas, v ktorom padol gól v 88. minúte. To je päť tretín a to už chalani ledva stáli na nohách. A v NHL padol gól aj v 120. minúte. A to naozaj nie je o ničom inom ako o náhode. Na MS v Zugu sme vyhrali v predĺžení, ale to bolo na jeho začiatku a bolo to vypracované,“ uzavrel Petrík.