Slováci do Žiliny s tromi zmenami, témou sústredenia bude kondícia

Slovenskí hokejbalisti pokračujú cez víkend v príprave na MS.

Tréneri SR však pred začiatkom sústredenia museli riešiť aj dve ospravedlnenky. Brankára Mateja Bolibrucha nahradil Skaličan Peter Kučera a útočníka Filipa Simona z Vrútok jeho klubový spoluhráč Martin Minko. Realizačný tím povolal aj jedného obrancu - Skaličana Radovana Zelenku. "Pred nami je teraz toto dvojdňové sústredenie, v decembri a januári jednodňové a vo februári nás snáď čaká turnaj v Plzni," uviedol tréner Mojmír Hojer. 

V Žiline čaká Slovákov nielen fyzická, ale aj psychická príprava. "Videli sme v auguste v zápasoch s Čechmi, že niekto bol pripravený na 100 percent, niekto na 60 percent. Ak chceme hrať na MS o medaily, tak 7 zápasov nemôže odohrať hráč, ktorý bude pripravený na 60 percent. Ale poviem úprimne, že v tomto tápeme. Nevidíme každý zápas všetkých reprezentačných adeptov. Je to pocitové, nie exaktné. Preto sme sa rozhodli povýšiť aj túto oblasť kondície na vyššiu  úroveň. Jožko Ďuris s Ajom Naušom zaviedli kedysi videoanalýzu. Je to bravúrna myšlienka, ale už to používajú všetci. Tak skúsime rozvinúť kondičnú oblasť. Hokejbal urobil obrovský progres v tejto oblasti. Kondičná pripravenosť je o dve úrovne vyššie ako za mojich čias, keď som bol hráč. Už na tomto sústredení budeme mať odborníka. Verím, že kto bude chcieť, tak si z toho môže veľa zobrať. Kto nebude chcieť, tak nemusí. Vyhodnotenie bude na nás tréneroch," uviedol reprezentačný kouč.

Podľa Hojera bude práve kondičná pripravenosť alfou a omegou na svetovom šampionáte v Kanade. A okrem nej aj disciplína. A aj na ňu sa chcú tréneri zamerať už na víkendovom sústredení. "Na MS ideme ako štvornásobní majstri sveta. Vychádzame z toho, že všetci sa budú chcieť zlepšiť. Či Kanada, Česi, USA, Fíni,  možno Taliani. A musíme sa aj my. Nikto nebude chcieť, aby sme vyhrali. Ani súperi, ani domáci organizátori, možno ani zámorskí rozhodcovia, ani diváci. Každá výhra je spojená aj so šťastím, ktoré nás môže opustiť. Čo môžeme ovplyvniť je kondícia a disciplína. Ak máme prehrať, tak preto, že je niekto herne lepší a nie, že nás ubehá. A nie preto, že budeme nedisciplinovaní, nervózni a nekoncentrovaní. K disciplíne si budeme musieť veľa povedať a ešte viac spraviť. Sme veľmi nespokojní s doterajším priebehom ligy v oblasti disciplíny. Mnoho lídrov, reprezentantov inkasuje vysoké tresty. Sme stále amatéri, a my tréneri sme stále odkázaní na vnútornú sebadisciplínu, motiváciu a ochotu jednotlivých hráčov."

A hoci je svetový šampionát ešte pomerne ďaleko, tréner Hojer už na neho myslí.  "Poviem to ešte raz, sme štvornásobní majstri sveta za sebou a mnohých súperov to extrémne motivuje, možno štve. My tréneri chceme spraviť všetko pre to, aby sme uspeli aj piatykrát v sérii. Všetko. Slovensko tú šancu dostane. Michael Jordan a Chicago Bulls tú šancu získat titul v NBA siedmykrát nedostal. Ako vraví sám Jordan seriáli Last Dance na Netflixe: ´Nevravím, že by sme vyhrali siedmykrát, ale nemali sme šancu sa o to ani pokúsiť´. Tak teda poďme robiť, poďme tú šancu využiť."

Aktualizovaný káder na sústredenie SR do Žiliny:

Brankári:
Buliš Peter (HBK PROTEF Považská Bystrica), Kučera Peter (HBK Hokejmarket Skalica)

Obrancovia:
Minárik Jozef (LG Bratislava), Salajka Michal, Zelenka Radovan (obaja HBK Hokejmarket Skalica), Gajdoš Marek, Gajdoš Ivan (obaja HBK Nitrianski Rytieri Nitra), Bujdák Roman, Bušovský Michal (obaja HBK PROTEF Považská Bystrica), Študenc Jakub (HBC Košice), Horváth Lukáš (Kert Park Praha)

Útočníci:
Cíbik Marcel, Vozár Milan (obaja ŠK 98 Pruské), Martinusík Jaroslav, Rampáček Milan, Janáč Patrik (všetci HBK Hokejmarket Skalica), Lipták Matúš, Piják Lukáš, Teplický Libor (všetci HBK PROTEF Považská Bystrica), Minko Martin (HBK Kometa Vrútky), Bilik Peter, Šalka Michal, Fumač Adam (všetci LG Bratislava)