V hre opäť mená ako Rampáček i Polc, kľúče od miešačky však majú tréneri

Nominácia reprezentácie na ďalší blok prípravy pred MS dáva jasne najavo zámery trénerov. Je silnejšia ako na dvojzápasy do Čiech, aspoň papierovo.

Sú v nej už aj opory, ktoré získali na uplynulých MS  v Košiciach titul majstrov sveta, prekvapivo v nej však figuruje Milan Rampáček. Skalický krídelník už ukončil reprezentačnú kariér, čo potvrdil niekoľkokrát, tréner SR Mojmír Hojer nám v rozhovore ozrejmil aj toto meno v nominácii.    

Zatiaľ čo augustové zápasy v Čechách mali trénerom odhaliť pripravenosť hráčov, na októbrovom sústredení budú platiť prísnejšie kritériá. „Možno to znie tvrdo, ale nepripravenosť nebudeme tolerovať. V auguste bolo leto, ale teraz už sa hrá liga. Trváme na tom, aby počas sezóny - ak do toho nezasiahne korona, bol stupeň pripravenosti nad 90 percent. Formu môžu hráči ladiť neskôr, ale fyzicky musia byť pripravení,“ uviedol tréner reprezentácie. 

Keďže času na prípravu nie je veľa a vzhľadom na fakt, že sa MS uskutočnia v Kanade a bude preto potrebné oznámiť mená výpravy kvôli letenkám vopred, tréneri sa rozhodli v októbrovom termíne zavolať na sústredenie čo najsilnejší tím. „Nie je to finálna nominácia, ale na 80 percent ju už máme v hlave. Bolo by zlé, keby sme ju v tomto čase mali hotovú len na 50 percent. Verím, že všetci hráči budú hrať dobre a budú zdraví. Ale neznamená to, že sme niekoho odpísali a už nikoho nezavoláme. Vraciame do hry určitých hráčov. V lete sme chceli vidieť niektorých nových, aby sme videli, ako zahrajú. Toto budúce sústredenie nie je zamerané na skúšanie. Chceme, aby na ňom a aj na decembrovom, mali už hráči nejaké základné veci v krvi. Budeme pilovať presilovky, oslabenia, napádanie súperovej rozohrávky a našu rozohrávku. Tomuto sa chceme venovať detailne a budeme mať na to priestor,“ vysvetlil Hojer.

Brankársky post je oproti augustu a teda aj oproti MS v Košiciach nezmenený, Hojer dokonca pripustil, že rovnaká trojica ako pred dvoma rokmi by sa mohla na šampionáte v zámorí predstaviť opäť: „Brankári Buliš aj Bolibuch sa ukázali v Litomyšli dobrom svetle, nemáme to dôvod meniť. Čo sa týka MS, s Paťom Polcom stále komunikujeme a jeho účasť je stále otvorená.“

Účasť Polca by razantne zvýšila silu Slovákov v ceste za piatym titulom v sérii, v hreje však aj ďalšie meno. „Milan Rampáček sa najskôr vyjadril že nie, potom neskôr už to jeho nie nebolo také rezolútne. No a potom sme sa rozprávali ešte konkrétnejšie aj smerom k MS. Milan má svoj vek a viem si predstaviť, že by išiel s nami, aj keď by možno nehral v každom zápase. Ale chce hrať ligu a hrá ju a tak som mu povedal, že ho nominujem. Čo bude neskôr, uvidíme,“ uviedol Hojer. 

V kádri z uplynulého šampionátu chýbajú aj útočníci Boris Oravec a Miroslav Božik. Jeden si dal na jeseň od hokejbalu prestávku, druhý sa venuje cyklistike. Obaja by však reprezentácii ešte mohli pomôcť. „Borisa teraz nemalo význam volať, momentálne nehráva. Takže nemá nič zaručené, ale samozrejme, že takýto hráč by sa nám hodil, je to štvornásobný majster sveta a jeho skúsenosti sa nám hodia. Išli by sme proti sebe, ak by sme takého hráča nechceli mať v mužstve. To isté platí aj pre Božika, aj s ním som komunikoval. Ale my tréneri sme tí, ktorí majú kľúče od miešačky a konečné rozhodnutie urobíme my. Takže budeme pozorne sledovať prístup hráčov,“ vyhlásil tréner a k téme ešte dodal: „Hovoril som aj s Bujdákom aj s Lukášom Horváthom. Bujdo bude hrávať celú sezónu, preto sme ho aj zavolali. Oproti prvej nominácii sme už povolali aj Pijáka, Teplického, či Liptáka, ktorý mal byť aj v Čechách, ale ospravedlnil sa.“

Súčasťou sústredenia bude aj modelovaný zápas proti SR 20, termín „modelovaný“ nebude v tomto prípade vôbec iba klišé. „S trénerom U20 Longauerom sme sa už dávnejšie rozprávali, že budeme mať spoločné sústredenie. Trénovať budeme každý zvlášť a zápas si zahráme v rôznych variáciách. Malo by to byť o tom, že oba tímy budú na štyri útoky, ale nie je nikde napísané, že naše štyri útoky budú hrať proti ich formáciám. Možno sa pomiešame. Chceme si vyskúšať čo najviac herných situácií,“ uzavrel Hojer.