Zug - dejisko MS 2015

Predstavujeme dejisko svetového šampionátu v hokejbale 2015.


Po kanadskom prístavnom meste St. John´s sa hokejbalová elita presunie opäť do Európy. Po Plzni a Bratislave sa výkvet svetového hokejbalu predstaví tentokrát vo Švajčiarsku, hlavnom meste kantónu Zug s rovnomenným názvom. Výprava slovenských hokejbalistov štartuje z Bratislavy v noci zo štvrtka na piatok pol hodinu po polnoci, a do Zugu by mala po trase Viedeň, Linz, Salzburg, Mníchov a popri hraníc Lichtenštajnska, doraziť okolo obeda. Druhá časť výpravy so ženami, vyráža z Bratislavy v sobotu večer. 

Mesto Zug leží v nadmorskej výške 425 m n. m. na Zugskom jazere. Z rozlohy 33,8 km² pripadá vyše 12 km² na jazero. Z plochy súše je 23,8 % zastavanej, 35,5 % sa využíva na poľnohospodárske účely, 38,1 % je zalesnených a 2,6 % tvorí neproduktívna pôda. S takmer 27-tisícmi obyvateľmi je Zug najväčším mestom kantónu Zug. Podiel cudzincov v meste je 23,9 %, čo je mierny nadpriemer oproti kantonálnemu priemeru, ktorý je okolo 20 percent. Pri sčítaní obyvateľov v roku 2000 zvolilo nemčinu ako svoj hlavný jazyk 81,8 % obyvateľov, nasleduje taliančina (3,8 %) a srbochorvátčina (3,2 %). 

Obyvateľstvo Zugu je prevažne katolícke. Zug je obklopený horami, riekami a jazerami, vrátane hôr Zugerberg a Walchwilerberg, Oberallmig, Höhronen a riekou Sihla. Prírodná rezervácia Choller sa nachádza v blízkosti jazera Zug. Na ňom je vytvorená promenáda, z ktorej pochádza aj slávny výhľad na zasnežené vrcholky Berner Oberland, ako aj na Rigi a Pilatus. Smerom k jeho severnému koncu pamätník označuje miesto, kde časť brehu vkĺzla do jazera v roku 1887. Kopec Wildspitze s vrcholom 1580 je najvyšším bodom v kantóne. Wildspitze je obklopený tromi jazerami: jazerom Zug, Jazerom Lauerz a jazerom Ager. K dispozícii sú tri múzeá v meste: Múzeum praveku, ktorý zobrazuje archeologické nálezy z kantónu Zug, v mestskom zámku sa nachádza múzeum kultúrnej histórie mesta a kantónu Zug, a galéria umenia Zug láka návštevníkov svojimi výstavami. Divadlo v Zugu a Zug "Burgbachkeller", spolu s kultúrnym strediskom "Chollerhalle", sú najslávnejšie zariadenia mesta. Medzi pamiatky v meste patrí neskorogotický kostol svätého Wolfganga, alebo St. Oswald v Zugu, starom meste Zug s radnicou a Clock Tower, alebo aj Huwilerova veža, na "Zurlaubenhof", feudálnom panstve rodiny Zurlauben, na okraji mesta. 

Medzi najznámejšie produkty, ktoré sa v Zugu vyrábajú, patrí Kirschwasser. Jedná sa o destilát a najlepšie „kirschwassers“ majú vycibrenú chuť. Tvorí ju jemná príchuť čerešní a mierna horko-mandľová chuť, ktorá pochádza z kameňov. Zug má však aj svoju temnú stránku, ktorá nie je veľmi stará. 27. septembra 2001 totiž nahnevaný strelec Friedrich Leibacher zabil 15 ľudí, vrátane seba v Zugskom parlamente. Udalosť sa stala známa ako Zugský masaker. 

Hlavným športovým tímom je hokejový klub EV Zug , ktorý hrá vo švajčiarskej National League A, teda najvyššiu švajčiarsku súťaž. Domáce zápasy hrajú v Bossard Arene, teda samotnom dejisku hokejbalových MS. Hokejisti Zugu si tento rok zahrajú prestížnu ligu majstrov a ich dres niekedy obliekal aj slávny Čech Ivan Hlinka. Pôsobí tu aj futbalový tím Zug 94, ktorý bol založený v roku 1994 a dva rugby tímy - rugbyový klub Zug, ktorý má aj juniorský tím a Rugby Bombers Zug, ktorý bol založený bývalými členmi Rugby Club Zug. Farby mesta háji aj florbalový tím Zug United. 

Traja najväčší súkromní zamestnávatelia v meste: 
1. Siemens Building Technologies, Zug Building – 2223 zamestnancov 
2. Roche Group, Rotkreuz / Cham Pharma / Diagnostika - 1520 zamestnancov 
3. V-Zug AG, Zug spotrebiče pre domácnosť - 1498 zamestnancov