Prinášame vám hokejbalový sumár roka 2015. Čo sa za dvanásť mesiacov udialo na domácej i medzinárodnej scéne?

• Prezident medzinárodnej hokejbalovej federácie George Gortsos v novoročnom príhovore vyslovil želanie, dostať hokejbal v dohľadnej dobe na olympiádu.
  • ISBHF potvrdila, že najbližšie MS juniorov sa budú konať v anglickom Sheffielde, MS Masters sa budú konať v kanadskom mestečku Banff.
  • V Žiline sa konal prvý trénerský seminár pod vedením nového predsedu trénersko-metodickej komisie Milana Ladivera.

FEBRUÁR:

• V Gajaroch sa pred začiatkom jarnej časti extraligy konalo školenie rozhodcov. Okrem vedomostného testu absolvovali muži v pruhovanom aj testy fyzické.
  • V Plzni sa konal tradičný medzinárodný turnaj Pilsen Cup za účasti domáceho tímu, Oberwilu, kanadského West Coast, ktorých doplnila Skalica.
  • Tradičný zimný turnaj Winter Cup, ktorý je generálkou na jarnú časť Extraligy, zvládli najlepšie hokejbalisti Kežmarku.
  • Začala sa jarná časť extraligového ročníka 2014/15.

MAREC:

• Hokejbalisti LG AZhokej Bratislava sa stali víťazmi základnej časti extraligy. Do baráže zostúpili HBK Nové Zámky.
  • Na konci mesiaca sa reprezentačný výber zúčastnil turnaja štyroch krajín v Gajaroch. Slovensko si v dvojzápase s Českom pripísalo výsledky 3:2 a 3:3, Švajčiarov sme zdolali 8:2. V prvom zápase však Švajčiari triumfovali 2:1.

APRÍL:

• Worms Kežmarok sa stal víťazom extraligy U16.
  • V Extralige U14 si titul vybojovali L2 Hockey Gajary.
  • Tréneri Jozef Ďuris a Aurel Nauš oznámili širšiu nomináciu Slovenska na MS do Zugu.
  • Začalo sa play-off Extraligy seniorov.

MÁJ:

• Titul v Extralige U12 putoval do Gajar, L2 Hockey o svojom triumfe rozhodol na poslednom turnaji sezóny v Kežmarku.
  • Titul v Extralige U19 patrí tímu MŠK Spišská Belá. Vo finále si po dráme poradil s Wormsom Kežmarok.
  • Tréner Jaroslav Kolibík oznámil širšiu nomináciu žien na svetový šampionát.
  • L2 Hockey Gajary Flames triumfovali po U12 a U14 aj v Extralige U10.
  • V Gajaroch sa hrali dva medzištátne prípravné zápasy žien. Slovenky v prvom zápase porazili Češky 3:0, v odvete triumfovali hráčky hostí 3:2.
  • Víťazmi Mamut Cupu sa v jednotlivých kategóriách stali: U14 MŠK Kežmarok, U16 Nitrianski Lišiaci, U18 Nitrianski Rytieri, U20 Medokýš Martin.
  • Majstrom Slovenska v Extralige seniorov sa po piatykrát v rade stali Nitrianski Rytieri, ktorí si vo finále poradili s LG AZhokej Bratislava 3:0 na zápasy. Bronz putoval do Skalice.
  • Hegemóniu zvolenských Sharks na Országh Cupe zastavili Chlapci z Martina. Tí vo finále porazili Univerzál Košice 4:2 a po šiestich rokoch sa tak z trofeje mohlo tešiť prvé mužstvo mimo Zvolena. Tretie miesto si vybojovali Red Rats Kežmarok.
  • Mamut Cup žien ovládli Popradské Líšky, ktoré si vo finále poradili s s tímom Pozberanci Žiar 3:1.

JÚN:

• Mamut Cup v najmladších kategóriách sa stal triumfom v U8 ŠK HOGO Žilina, U10 Rebels Topoľčany a U10 MŠK Kežmarok.
  • D.C.S.I. Diaková sa stala víťazom prvého kola baráže, keď hladko 2:0 na zápasy porazila Spišskú Belú.
  • Tréneri reprezentácií mužov a žien oznámili konečné nominácie na MS
  • V súboji Nových Zámkov s Diakovou si po trojzápasovej dráme vybojovali extraligovú príslušnosť hráči D.C.S.I. Diaková. Nové Zámky tak po roku najvyššiu súťaž opustili.
  • V českej Břeclavi sa v prípravných zápasoch proti sebe postavili výbery U14 chlapcov a U18 dievčat. Chlapci prehrali s českými rovesníkmi dvakrát po výsledkoch 2:0 a 5:3, dievčatá naopak dvakrát triumfovali po výsledkoch 3:1 a 6:5.
  • Vo švajčiarskom meste Zug boli zahájené jedenáste MS mužov a piate MS žien.
  • Zápas domáceho Švajčiarska proti Kanade sledovalo v druhý deň šampionátu 8000 divákov, čím padol historický rekord v počet návštevnosti na zápase MS.
  • Zug priniesol Slovensku dve medailové radosti. Ženy sa po náročnom systéme naopokon museli uspokojiť s bronzovými medailami, ktoré si vybojovali po víťazstve nad USA. Muži po zbabranom úvode stupňovali formu a po vyradení Kanady a Českej republiky si vo finále poradili s USA 4:3 po predĺžení. Slovensko tak obhájilo titul majstrov sveta spred dvoch rokov.

JÚL:

• Víťazom jubilejného 20. ročníka Stümpel Cupu sa stalo mužstvo Dream Teamu. Vo finále porazili jeho hráči Gentelemanov 3:2. V doprovodnej kategórii veteránov zvíťazil tím DoDna.
  • V Mojmírovciach sa uskutočnil zápis do Slovenskej knihy rekordov. Na tamojšom ihrisku sa totiž hral hokejbalový turnaj, ktorý trval presne 24 hodín.

AUGUST:

• Svetový pohár v Nitre ovládli do tretice hráči Oberwilu Rebells. Vo finále porazili domácich Nitrianskych Rytierov 3:2. Tretie miesto obsadili hráči LG AZhokej Bratislave po slovenskom súboji, v ktorom zostalai porazení hráči Hokejmarketu Skalica.
  • Koncom augusta sa v Kladne predstavili oba slovenské výbery Masters na Európskom pohári. Slovensko skončili na druhom mieste, Old Boys na štvrtom.

SEPTEMBER:

• Prvý ročník ženského Ladies Cupu sa stal korisťou výberu SR, ktorý turnajom prešiel bez inkasovaného gólu. Druhé miesto obsadili Ladies SR.
  • Prvým kolom odštartoval nový ročník Extraligy seniorov a U19, ďalšie dni znamenali štart aj pre ostatné súťaže v nižších kategóriách.

OKTÓBER:

• Spolupráca hokejbalu s TV Huste priniesla prvý extraligový prenos vo Vrútkach, ktoré privítali Martin.
  • Nitrianski Rytieri Nitra obhájili Česko-Slovenský Superpohár, keď na domácej pôde porazili majstra Česka Kladno 3:2.
  • V Nitre zasadala každoročná Rada SHbÚ.

NOVEMBER:

• Jesenným majstrom sezóny 2015/16 sa po dramatickom priebehu stal obhajca titulu Nitrianski Rytieri Nitra.
  • Dohrávaným stretnutím Jokerit Petržalka - LG AZhokej Bratislava sa definitívne ukončila jesenná časť Extraligy.

DECEMBER:

• Začiatkom mesiaca sa na prvom zraze pred MS stretla reprezentácia do 20 rokov. V dvojzápase proti Českej republike si zverenci trénerského dua Danko - Gregorík pripísali dve prehry 2:3 a 2:6.
  • Mamut Cup Masters sa stal korisťou reprezentácie SR, ktorá vo finále porazila Old Boys Slovakia.
  • Výkonný Výbor SHbÚ schválil počet ľudí do výpravy na juniorský svetový šampionát do Sheffieldu.