Svetový pohár naberá trhliny, náš majster na ňom štartovať nebude
Svetový pohár klubov sa tento rok bude hrať v nemeckom v mestečku Heilbronn. Vrchol medzinárodnej klubovej scény však s blížiacim sa termínom naberá viac a viac otáznikov.
V nemeckom Heilbronne sa od 3. do 7. augusta koná Svetový pohár klubov. Po Plzni, Villachu, Pardubiciach a dvoch za sebou idúcich ročníkoch v Nitre, sa tentokrát ISBHF rozhodla prideliť organizáciu turnaja mestečku, ktoré je situované kúsok od Stuttgartu. Právo na štart má zo slovenských tímov majster Imperial Vitamins Martin, ktorý to má to dejiska 880 kilometrov a vicemajster Hokejmarket Skalica, ktorej by to trvalo o niečo menej, konkrétne 725 kilometrov. V hre je aj bronzový Kežmarok, z východu Slovenska by to pre jeho hráčov znamenalo prejsť 1003 kilometrov. Pre všetkých zástupcov by teda položka za cestovné znamenala vyčlenenie nemalej sumy. Treba povedať, že aj vďaka tomuto faktoru sa niektoré naše tímy začali pohrávať s myšlienkou, či vôbec vycestovať na vrchol klubovej sezóny.
Druhou otázkou bola samotná účasť klubov zo špičkových krajín. Do Heilbronnu by mali pricestovať traja zástupcovia Fínska, logická je účasť domácich Hornets, ktorých poznáme napríklad aj z Bratislavy z roku 2010. Účasť až troch zástupcov Fínska je obájená rozhodnutím ISBHF, ktorá chce takýmto spôsobom napomôcť rozvoju hokejbalu v krajine tisícich jazier. Nárok na troch zástupcov má aj Švajčiarsko, keďže titul z vlaňajška obhajuje Oberwil Rebells. Horšie to však už je s druhými a tretími tímami tamojšej ligovej súťaže. Podľa našich informácií nemajú o účasť na Svetovom pohári záujem a tieto miesta sa od zväzu ponúkajú tímom z nižších miest tabuľky. Rovnako je to aj v Českej republike, kde o túto akciu nemajú záujem napríklad na Kladne, ale hovorí sa aj o ďalších. Neúčasť špičkových tímov z Česka i Švajčiarska napokon podnietilo rozhodnutie vedenia klubu nášho majstra.
"Na Svetový pohár nevycestujeme. Bohužiaľ, ale je to tak. A hlavným faktorom, prečo sa pohára nezúčastníme nakoniec nie sú financie, ale samotná účasť mužstiev. Problém, s ktorým sme sa borili aj my a to absolútne nevhodný termín či samotná vzdialenosť miesta konania odradila napríklad kompletnú českú hokejbalovú elitu, takže turnaj, ktorý mal byť výkladnou skriňou svetového klubového hokejbalu sa prakticky stane síce medzinárodným, no postrádajúci potrebný náboj či kvalitu. Tým samozrejme nechceme dehonestovať kvality napr. Oberwillu, či fínskych účastníkov /ak pricestujú/, no bez najlepších českých družstiev či majstra SR," znie vysvetlenie neúčasti Imperialu na jeho Fanpage. "Veľmi nás to mrzí, no minúť minimálne 6000 - 8000 eur na turnaj, kde nebudú tí najlepší asi veľký zmysel nemá. Momentálne sa rozhodujeme, či v rámci osláv 30 ročnice nášho klubu nezorganizujeme medzinárodný turnaj my, resp. by sme do Martina chceli dotiahnuť divácky atraktívneho súpera na priateľské zápasy. Samozrejme, o všetkom dôležitom Vás budeme bližšie informovať," píše sa ďalej na sociálnej sieti martinskej fanpage.
Situáciu ohľadom Svetového pohára budeme samozrejme pozorne sledovať.

