Osemnástka dokonala famózny obrat v nájazdoch a zaklopala na finálovú bránu

Slovenská reprezentácia do 18 rokov zvíťazila v druhom kľúčovom zápase na MS juniorov nad Kanadou, ktorý rozhodol o tom, že si v pondelok zahrá o finále proti USA.

Slovensko U18 - Kanada U18 2:1 sn (0:0,0:1,1:0)
Góly a asistencie: 44:07 Olejník (Cerjan), rozh. nájazd Vašaš - 24:06 Sallows (Livingston)

Rozhodovali: Cugliettová (CAN) - Francis (GBR). Vylúčenia: 6:7. Presilovky: 1:1. Oslabenia: 0:0.

Slovensko: Šturma (Pukalík) - Janáček, Vašaš, Knesl, Junas, Gajdoš, Turan, Reľovský, Nahálka, Farkaš, Olejník, Hošala, Svitana, Modrič, Kľoc, Szabó, Dadaj, Bobál, Bánoczký, Luhový, Kalaš, Cerjan.
Kanada: Churr (Santaguida) - DesLauriers, Grier, Pederson, Livingston, Whyte, Haimlia, Linney, Carmichael, Johnson, Lowe, Apostoliuk, Richardson, Blowes, Tomaras, White, Sallows, Porter, Gautreau, Straub.

Naši začali proti jednému z favoritov na titul nebojácne, už po minúte sa predral pred Churra Hošala, kanadský gólman jeho strelu vytesnil betónom. Na druhej strane odpovedal Straub, Šturma si rovnako pripísal prvý ostrý zákrok. Hošala mal aj našu ďalšiu šancu, z otočky spomedzi kruhov však nemieril do priestoru bránky. Naši sa snažili streliť rýchly úvodný gól, ďalšiu možnosť mal Olejník. Aktivita bola jasne na našej strane, v ôsmej minúte sme si vybojovali prvú presilovku. V nej sme však dostatočne súpera nepreverili. Po jej skončení mal najväčšiu šancu prvej tretiny Bobáľ, sám medzi kruhmi nechal vyniknúť Churra. Prvá tretina teda gól nepriniesla, hoci sme si aspoň jeden zaslúžili.

Naša aktivita pokračovala aj v úvode druhej tretiny, no opäť sa nám nepodarilo využiť presilovku. Potom vzali opraty do rúk rozhodcovia, ktorí nás až do konca tretiny vylučovali. Kanaďania svoju možnosť využili po strele Sallowsa. Hráči súpera mali vďaka presilovkám neustálu prevahu, pritom jasný faul na Reľovského v strede ihriska, kedy ho sekol kanadský hráč v prerušenej hre zostal nepotrestaný. Naši tak mali pred poslednou tretinou neľahkú úlohu.

V úvode posledného dejstva prišla naša obrovská šanca na vyrovnanie, v skrumáži pred bránkou však neusmernili loptičku za bránku Svitana a ani Janáček. V piatej minúte prehnal tvrdosť jeden z Kanaďanov, pichol hokejkou nášho Olejníka, a my sme mali výhodu štvorminútovej presilovky. Počas nej prišlo k zraneniu rozhodkyne Cugliettovej, dlho sa nehralo. Napokon ju vystriedal náhradný rozhodca Krahnebühl. Naši mali v presilovke niekoľko možností,  výborne však zachytal Churr. Kanaďania si navyše aktivitou v oslabení vybojovala presilovku hneď po tej našej. Jej hráči sa usadili v našom pásme, tridsať sekúnd pred jej koncom to však opäť prehnali s tvrdosťou a po krátkej hre 4 na 4 sme mali možnosť presilovky opäť my. Veľký tlak našim vyrovnaním neskončil, vypýtali sme si však ďalšiu početnú výhodu dve minúty pred koncom. Ďalší obrovský závar našich už priniesol vytúžené vyrovnanie, keď sa z otočky presadil Olejník a poslal zápas do nájazdov !!! V ňom sa presadil iba kapitán FiIlip Vašaš a rozhodol o našom mimoriadne dôležitom víťazstve, ktoré nás posunulo smerom k finále!

Tomáš Ruttkay, asistent trénera SR: "Dve tretiny sme nehrali dobre, Kanada mala viac z hry, ale podržal nás brankár. V tretej tretine sme na chalanov zvýšili hlas a zlepšeným výkonom sme v power-play vyrovnali. V nájazdoch to bola lotéria, Filip Vašaš to zvládol a priblížili sme sa tak k finále."