Niektorí potešili, iní sklamali, Ďurisa však teší snaha pobiť sa o MS

Slovenská hokejbalová reprezentácia sa vrátila z Plzne s polovičným úspechom. Na svoje konto si pripísala jednu výhru s Čechmi a jednu so Švajčiarmi, obom súperom však v druhých zápasoch podľahla. Výsledky teda nie sú najlepšie, ale dôležitosť prípravy spočívala v niečom inom. My sme po turnaji zhovárali s trénerom Jozefom Ďurisom.


Ako hodnotíte zápasy na turnaji v Plzni??
"Tak ako som očakával pred turnajom, moje predpovede sa naplnili. Česi aj Švajčiari postavili veľmi silné tímy, z ktorých väčšina hráčov pôjde na majstrovstvá sveta. Švajčiari uhrali veľmi dobré výsledky aj na moje prekvapenie. Až na jeden zápas proti nám boli zdatným súperom. Česká reprezentácia hrala to čo sme očakávali, hrala veľmi dobrý hokejbal. V tom prvom sme proti nim hrali veľmi dobre a bojovne až do konca, druhý nám nevyšiel. Paradoxne nám uškodil prvý gól, od toho momentu Česi v prvej tretine dominovali. Potom sme nejaké veci zmenili, vytvorili sme si šance, nastrelili sme hádam päť tyčiek. Súper si už ale zápas ustrážil."

Splnil turnaj vaše očakávania?
"Celkovo priniesol to, čo sme chceli. Vyskúšali sme množstvo nových hráčov, niektorí potešili, niektorí sklamali, ale to si ešte zanalyzujeme. Ale všetci zúčastnení, ktorí sa doteraz objavili na akciách, majú dvere otvorené. Bude záležať aj od toho, ako sa bude vyvíjať play off, my sme hráčom povedali, aby na sebe pracovali. Videli, v akom stave je svetový hokejbal, je to iba na nich."

A čo hráči, ktorých sa play off netýka? Napríklad Filip Titka?
"K hráčom, ktorí sa nedostali do play off sme sa rozprávali. Konkrétne s Filipom sme hovorili o tom, čo treba robiť, aby sa udržal v kondícii. Ja si myslím, ža aj ostatní hráči ako Káčer či Beniač vedia, čo majú robiť. Zažili už MS, sú to rozumní chalani a verím, že v tom čase keď nebudú hrať, budú na sebe pracovať. To sa týka aj hráčov, ktorí vypadnú v prvom kole play off. Môže sa stať, že niektorí hráči si natiahnu sezónu len o dva týždne."

Ako hodnotíte snahu hráčov pobiť sa o nomináciu na MS?
"Som spokojný, opäť sa vytvorila skvelá partia okolo Jožka Minárika, je to naozaj dobrý kapitán. Vie mužstvo stmeliť, ukázal vodcovské srdce. K pobytu v Plzni nemám žiadne výhrady, páčilo sa mi, ako chlapci bojovali. Je vidieť, že sa chcú pobiť o MS."

A čo brankári? Potešili, či sklamali?
"Myslím si, že brankári potvrdili oprávnenosť nominácie. Nie je jednoduché odohrať v troch dňoch štyri mimoriadne ťažké zápasy. Ak to mám zobrať všeobecne, myslím si, že nesklamali. Mali aj slabšie chvíľky, aj silné. Ale to patrí k tomu. Boli sme s nimi spokojní."

V ďalšej fáze prípravy sa musíte pripravovať v domácich podmienkach, prijali by ste ešte takúto kvalitnú previerku, aká bola v Plzni?
"Určite by som bol rád, keby sme si ešte mohli zahrať proti kvalitnému súperovi, najmä v tej užšej nominácii. Ale asi to nebude umožnené. Nič s tým nenarobíme, musíme sa s tým vyrovnať, tak to bolo aj po minulé roky."

Boli ste na turnaji spokojný viac s ofenzívou, alebo s defenzívou?
"Musím povedať, že ma potešili výkony niektorých hráčov v ofenzíve. Ale na to, že sme mali v defenzíve hráčov, ktorí takéto zápasy hrali po prvý raz, tak podali naozaj dobré výkony a niektorí ma prekvapili. Vidím to tak 50 na 50."

Aký bude váš ďalší program?
"S chalanmi sme sa rozlúčili s tým, aby teraz vypustili reprezentáciu z hlavy a aby sa sústredili na play off. Naplánované máme posledné dva aprílové víkendy a potom každý víkend v máji. Či to však naplníme sa ešte uvidí podľa toho, ako sa budú vyvíjať série v play off."