Hambálek spokojný s prístupom: Sme na dobrej ceste

Vystúpenie slovenskej reprezentácie dievčat do 18 rokov na Svetovom pohári sme hodnotili s trénerom Mariánom Hambálkom.


Ako hodnotíte turnaj z celkového pohľadu?
"Ťažko sa to hodnotí, lebo ženský turnaj bol oklieštený o Kanadu a USA. Britky prišli s tímom, ktorý nestačí ani na Slovensko, ani na Česko. S Češkami sme hrali mesiac pred Svetovým pohárom prípravné zápasy, v ktorých sme zvíťazili 5:1 a 8:0, čiže sme ich trošku podcenili. Nevzali sme to najlepšie, čo doma máme. Ale aj z toho dôvodu, že niektoré baby boli unavené z Košíc a chceli sme vidieť vo väčšej záťaži mladšie dievčatá. Mali sme v tíme šesť trinásťročných dievčat, až na päť, alebo šesť 18-ročných dievčat mali všetky do 16 rokov. Vekový priemer tímu bol 15 rokov. Navyše hráčky mali o 30 až 40 kíl menej, ako Češky, ktoré prišli s najsilnejším kádrom, mali v tíme aj Kaltounkovú, ktorá hrala na MS v Košiciach a aj ďalšie hráčky."

Takže turnaj splnil vaše očakávania?
"So všetkým sme boli spokojní až na jednu vec. Od začiatku sme šéfovi rozhodcovskej komisie hovorili, že naše zápasy s Češkami nemôžu rozhodovať Češky. Sú to v podstate spoluhráčky a kamarátky niektorých hráčok Česka z ligy i reprezentácie. Na takejto úrovni sa nemôže stať. Nikomu by sa to nepáčili a ťažko sme to vysvetľovali dievčatám, najmä tým mladším. O ich výkonoch svedčí fakt, že pri záverečnom ceremoniáli pískala na ich adresu celá hala."

Okrem jedného dňa, keď ste neboli spokojný s výkon dievčat, môžete hovoriť o spokojnosti?
"Určite áno. My sme dobre vstúpili do celého turnaja zápasom s Britkami, kde dievčatá ukázali svoju individuálnu vyspelosť. Ale na druhý deň sme mali neskoro večierku a o piatej ráno už vstávali o piatej ráno. Boli nesústredené, neboli sme to my. A v tom výkone pokračovali aj večer. Na druhý deň to už však bolo opäť dobré. Oba zápasy s Češkami boli o kúsku šťastia. V prvom zápase sa nám zranila brankárka, my sme mali tri trinásťročné brankárky. Za stavu 2:2 nás dali rozhodkyne do oslabenia, posledných päť minút sme hrali oslabené. Finále bolo vyrovnané, rozhodlo opäť viac šťastia, ale ovplyvnil ho výkon rozhodkýň. Nepískali žiadne fauly, boli veľmi nepresné a v závere keď sme hrali power play pri našej presilovke, tak Češky vyhodili loptičku a oni odpískali zakázané uvoľnenie. To sú chyby, ktoré sa nestávajú ani v juniorských súťažiach a nie vo finále Svetového pohára. Neviem, či to bolo cielené, alebo chyba, ale to sa nesmie stať."

Celkový dojem teda hodnotíte vysoko?
"Ako sme mohli vyhrať, tak sme mohli aj prehrať, ale inak hodnotím ostatné veci výborne. Vytvorila sa vynikajúca partia, takú som u dievčat snáď ešte nezažil. Staršie dievčatá perfektne zapojili do tímu mladšie. Na to, aký sme mali mladý tím, odviedol kus roboty. Budúcnosť slovenského ženského hokejbalu je práve v týchto hráčkach od brankárok, obrankýň až po útočníčky."

zdroj: hokejbal.sk
Kedy sa podľa vás prejaví vaša príprava s mladými hráčkami v tom, že budeme žať úspechy?
"Na začiatok musím povedať, že Češky prišli na turnaj so skleslými hlavami, mali pred nami veľký rešpekt práve kvôli výsledkom z prípravy. My sme tie zápasy vtedy nielen vyhrali, ale sme v nich aj herne dominovali. Druhá vec je, že sme neprišli s najsilnejším výberom. My sme po prebratí reprezentácie povedali, že chceme nastaviť nejakú cestu. Minulý rok sme na Svetovom pohári mali vo výbere 20-ročných dievčat mali aj 15-ročné. Z nich už išlo osem hráčok k ženám. My si potrebujeme vychovať túto generáciu, aby sme mali o dva roky v Kanade silný tím. Nemáme ich kde inde vyskúšať. Išli sme dokonca so 17-imi hráčkami, aby mali vyššiu zápasovú záťaž. Napríklad Češky mali štyri kompletné útoky. Jednoducho už teraz máme pripravenú generáciu a budúci rok chceme na Svetovom pohári do 20 rokov vyhrať. Aj keď tam budú Kanaďanky a Češky. TO je taký náš prvý vrchol, ktorý sme si po dvoch rokoch dali. Z dvadsiatky chceme urobiť základ ženského tímu, ktorý pôjde na MS do Kanady."

Mladé hráčky zaujali?
"Máme vyskúšané brankárky Niklu Zimkovú a Tamaru Fábryovú, ktoré majú 16 rokov a išli sme teraz s trinásťročnými. Majú pred sebou skvelú budúcnosť, tu je veľká perspektíva. Ďalšie trinásťročné sme vytiahli z čisto hokejbalového prostredia, najmä baby zo Spišskej Belej, alebo zo Zohoru ukázali, že sa s nimi dobre pracuje v chlapčenských kluboch, kde hrávajú. My sme s nimi boli veľmi spokojní. Celý tím sme stavali tak, aby im staršie hráčky ukázali cestu. Z tohto pohľadu sme urobili veľké kroky. Postavili sme ich aj do finále a neurobili chyby. V hernom systéme i ostatných veciach sa dokázali Češkám vyrovnať, nemali s ničím problémy."

A čo staršie hráčky v tíme?
"Osemnásťročné dievčatá urobili veľký kus práce, plnili to čo sme od nich chceli aj na ihrisku, ale aj mimo neho. Boli pre mladé dievčatá veľkým vzorom. Tieto baby patrili už na MS v Košiciach medzi najlepšie a práve pri nich vidíme, alebo respektíve máme pocit, že ideme správnym smerom. Hráčky ako Šulíková, či Šimnová, boli na ihrisku rozdielové hráčky."

Aké sú vaše ďalšie plány do budúcoročného Svetového pohára, kde budú opäť štartovať juniorky v kategórii U20?
"Plány a predstavy sú, ale uvidíme, čo nám povolia financie. Pôjdem na výkonný výbor a musíme nájsť správne riešenie. Závisí všetko od termínov, no najmä od financií. Ja som veľmi rád, že dievčatá dostávajú priestor v juniorských tímoch mužov, pretože tam rastú. Napríklad hráčky zo Spišskej Belej sú pripravené presne tak, ako by sme potrebovali. Urobíme všetko pre to, aby sme sa počas roka stretli čo najviac. Máme v zálohe päť hráčok do 18 rokov, ktoré teraz na Svetovom pohári neboli, ale kvalitatívne sú niekde medzi 18-kou a áčkom. Okrem nich máme 19-ročné dievčatá, ktoré môžu hrať, takže budeme mať určite silnejší káder ako bol teraz a náš cieľ bude preto najvyšší."