Slovenskí juniori bez medaile, Liška: Chýbal nám krôčik

Slovenskí juniori na Svetovom pohári do 16 rokov zostali bez medaile. O ich výkonoch i budúcnosti sme sa rozprávali s trénerom Ľubomírom Liškom.


Ako hodnotíte s odstupom času vystúpenie Slovenska na Svetovom pohári?
Slovensko je hokejbalová krajina a mali sme samozrejme cieľ dostať sa do finále. Napokon sme nedosiahli ani na medailu. Ale chýbalo nám naozaj len veľmi málo. Boli sme každému vyrovnaný súper a len jedna chybička a jeden gólik nám chýbal."

Neuškodilo nám, že sme s Kanadou hrali hneď prvý zápas prakticky po príchode do Čiech?
"Samozrejme by nám pomohlo, keby sme s nimi hrali neskôr, keďže sme nemali veľa sústredení a trochu nám v úvode chýbala zohratosť a väčšie sebavedomie. Vstup do turnaja je dôležitý. My sme síce v prvpm zápase vyhrávali, ale v tretej tretine sa zápas otočil. Naše výkony gradovali, takže by to bolo pre nás lepšie. Ale nenavyberáme si."

Boli Kanaďania naozaj nezdolateľní?
"Kanada hrala výborne. Hovorili sme s trénermi Kanady, majú po celej krajine vyše 20-tisíc hráčov do 16 rokov a tieto turnaje berú s plnou vážnosťou. Je ťažké proti nim hrať. Nám výborne zachytal Dano Ďuris, o jeho výkon sme sa opierali. V prvom zápase bola Kanada lepšia, v druhom to bolo veľmi vyrovnané. Mohli sme ho vyhrať aj my. Bolo to o detailoch."

Ak porovnáte tím z vlaňajška, v čom bol rozdiel?
"Tímy sú vždy iné, aj keď 16-ka je takmer rovnaká. Ale niekdy sú hráči rýchlejší, niekedy môžeme ísť viac do kombinácií. Je to náročné porovnať. Ale opierali sme sa práve o hráčov, ktorí hrali aj vlani. Ale nie každému vyšiel turnaj podľa predstáv. Niektorým nevyšiel prvý zápas a potom ako keby sa to s nimi viezlo. Práve ich góly nám chýbali. Ale mali sme deväť hráčov ročníka 2004, takže máme budúcnosť a práve to je naša výhoda, že nemáme možno toľko hráčov, ale máme mladých a o rok budeme silnejší."

Ako vidíte reprezentáciu U16 o rok na Svetovom pohári, ktorý by sa mal uskutočniť na Slovensku?
"Nemáme veľmi z čoho vyberať z ligy, preto mužstvo dopĺňame z hráčov, ktorí štartujú na Mamut Cupe. Ale verím, že sa nám podarí dať dokopy to najlepšie a pokúsiť sa získať Svetový pohár. Ale je to hlavne o hráčoch, ako sa budú pripravovať a tak ďalej. Verím, že sa stretneme pred turnajom viac krát, a že budeme mať oprávnene cieľ zaútočiť na celkové prvenstvo. Ak budeme hrať navyše doma, tak obecenstvo by malo byť našim šiestim hráčom v poli."