Budúci doktor s matematickým gymnáziom dostal do daru aj gólový inštinkt

Tomáš Štefanka z Nitry má za sebou vydarené víkendové zápasy.

Rytieri zvládli duel v Spišskej Belej, keď triumfovali 5:3, o deň neskôr dokázali zvíťaziť na ihrisku v Poprade po nájazdoch. V Belej však prehrávali už 0:3 a museli otáčať nepriaznivý stav. „Zo začiatku to bolo veľmi ťažké. Mali sme za sebou dlhú cestu, boli sme unavení, a robili sme chyby. Potom sme si povedali, že ideme makať, že dáme nejaké góly. Aktivitou sme si vypracovali presilovky a strely popadali do brány. Ale to sme si zaslúžili. A potom sme už len kontrolovali zápas,“ povedal Štefanka.

Obrat v zápase začal práve útočník Nitry, lavínu Belej však zastavil aj tréner Nauš. Ten po prvých dvoch góloch domácich, ktoré padli v rozmedzí 22 sekúnd, poslal do bránky skúseného Murčeka namiesto mladého Rajnohu. „Druhý gól bol lacný, ale ten prvý nejde na vrub brankára. Ale tréner musí reagovať, nemôže čakať, keď dostaneme takéto rýchle góly. Potrebovali sme a upokojiť,“ vysvetlil Štefanka.

Zdalo sa, že po treťom góle budú Belančania namlsaní a takýto zápas nepustia, ale nedokázali udržať hostí na dištanc. „Ja som sa ničoho nebál, v kariére som zažil takéto obraty. Boli sme skôr zaskočení, ako ustráchaní. Ale mentálnu silu máme silnú a ak toto funguje, tak sa dajú otočiť zápasy,“ povedal Štefanka.

Nitrania dokázali využiť až štyri presilovky, v predchádzajúcich dvoch zápasoch využili iba jednu. „Aj v modernom hokejbale sú presilovky gro celej hry. Treba ich využívať. My sme hrali prvé dva zápasy doma, presilovky nám veľmi nešli, ale v Belej je väčšie ihrisko , dá sa hra roztiahnuť a lepšie variovať. Išlo nám to tu oveľa ľahšie, cítili sme sa voľnejší a aj sme lepšie riešili situácie,“ zhodnotil Štefanka hru v početnej výhode.

Útočník Rytierov dal v zápase dva góly a mal aj asistenciu a darilo sa mu aj o deň neskôr v Poprade, keď premeneným samostatným nájazdom rozhodol o triumfe svojho mužstva. „Mal som teraz viac príležitostí aj od trénera. Padlo to tam, v Belej je väčšie ihrisko, cítil som sa dobre, padli mi strely. Šance som mal už aj predtým. Verím, že to takto bude pokračovať aj ďalej.“

Štefanka patrí medzi nové tváre Rytierov, no s hokejbalom mal skúsenosti aj predtým. „Ja som hrával do 18 rokov hokej a potom som sa rozhodol, že mám niečo v hlave a pôjdem študovať. Hokejom si človek nezarobí na Slovensku toľko, koľko by mal. Ale ja som hokejbal hrával vždy. Hrával som mestskú ligu, teraz ma chalani presvedčili, aby som išiel hrať extraligu, že nebudem ľutovať. Kolektív je skvelý, všetko vychádza, takže naozaj neľutujem.“

Spojiť štúdium so športom je v dnešnej dobe ťažké, zvlášť, ak hráč študuje náročný odbor. Preto nás tak trochu šokovalo, keď nám manažér Nitry Juraj Bubák oznámil, že Štefanka popri hraní študuje medicínu. „Štúdium je ťažké, ale zápasy sú cez víkendy a náš tréner a brankár sú z Martina. Lebo ja študujem medicínu práve v Martine a mám možnosť s nimi chodiť. To mi najviac vyhovuje.“

Útočník Nitry tak pôsobí v zápasoch v dvoch úlohách. Na jednej strane ako hráč, na druhej aj ako budúci doktor. „Áno, chalani mi dali prezývku Doktor. Je to sranda. Ak sú nejaké tvrdé súboje, ktoré skončia zranením, tak hneď pozerám, či je to niečo vážne a či môžem pomôcť. Ale zatiaľ sa našťastie nič vážne nestalo. Ale už sa ma spoluhráči niekoľkokrát v prípade zranenia opýtali, čo s tým a čo si na to dať,“ uzavrel Štefanka.

FOTO: Rastislav Búgel