Štedrá odmena majstrom sveta, únia pomôže aj klubom

Pandémia koronavírusu spôsobila v mnohých športových odvetviach veľké škody. K podobnému scenáru sa schyľovalo aj v hokejbale, pretože kluby naliali do sezóny nemalé finančné prostriedky a po predčasnom ukončení sezóny by aj oni rátali straty. Extraliga však bude pokračovať a to aj vďaka podpore Slovenskej hokejbalovej únie a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Po schválení dotácie od MŠVVaŠ totiž bude mať únia prostriedky na to, aby podporila kluby. "Nebolo to jednoduché, absolvovali sme množstvo telefonátov, sms konverzácií, ale podarilo sa nakoniec získať maximálnu možnú výšku dotácie pre neuznané športy. V tomto roku odpadli vrcholné medzinárodne podujatia, ale zároveň pre veľa klubov nastali ťažké časy, preto sme nastavili sme rozpočet tak, aby sme mohli pomôcť nielen mládežníckym klubom, ale aj extraligovým. Vzhľadom na výšku dotácie ma teší, že väčšina klubov sa rozhodla pokračovať v súťažiach SHbÚ a tak ukázať, že aj napriek možným rizikám majú srdce pre hokejbal", uviedol generálny sekretár SHbÚ Július Száraz.


Jednotlivými položkami v rozpočte sa vo štvrtok zaoberal výkonný výbor SHbÚ a ten schválil okrem iného, že na podporu mládeže sa tento rok vyčlení 50.000 eur a ďaľšie prostriedky vo výške približne 12.000 eur pre mládežnícke kluby, ktoré budú pokračovať v sezóne 2019/20. Pomoc dostanú aj kluby hrajúce extraligu mužov, konkrétne osem z nich, ktoré sa rozhodli dohrať sezónu. Na toto boli vyčlenené prostriedky 8.000 eur pre dohratie súťaže a 30.000 eur sa rozdelí medzi extraligové kluby mužov, ktoré splnia podmienky a nastúpia do súťažného ročníka 2020/21.

Okrem toho adekvátna čiastka z rozpočtu SHbÚ pre extraligu mužov ostáva v rovnakej výške ako po minulé roky, teda reálne o cca 8.000 eur + 30.000 eur získa extraliga mužov naviac.  "Aj týmto krokom sme vyšli všetkým klubom v ústrety, pretože po pandémii to nemá žiadny z nich ľahké",  dodal Száraz a zdôraznil: "Každý klub však musí mať vysporiadané všetky podlžnosti voči SHbÚ, to je podmienka na udelenie tejto dotácie. Dlhodobo sa snažíme a väčšina klubov to aj pochopila, že obe strany majú záväzky aj povinnosti, preto je ich plnenie dôležité pre dobré vzťahy. Aj keď je to niekedy ťažké, je potrebné každú situáciu riešiť vzájomnou dohodou a nie osočovaním, ohováraním, článkami v mediách, mailoch, videách a podobne. To nikomu nepomôže. Hlavne nie hokejbalu." V prípade vstupu nového tímu do budúceho ročníka extraligy dostane dotáciu aj tento nováčik, výška bude upresnená neskôr. Či však bude mať extraliga mužov nového účastníka, o tom rozhodne júlová baráž.

Ako na VV informovali zástupcovia únie, tešiť sa na financie môžu aj slovenskí reprezentanti, ktorí vlani v júni získali v Košiciach titul majstrov sveta. MŠVVaŠ im totiž "odkleplo" odmenu vo výške 75.000 eur. Peniaze dostanú iba hráči, ktorí si čiastku rozdelia rovnomerne medzi seba. Vychádza to 3.000 eur brutto na každého hráča. "Nesmierne ma to teší, že ju podarilo získať – schvaľovala sa dodatočne. Už sme mali zmluvu z MŠVVaŠ bez tejto dotácie na stole.... Hovoril som s viacerými našimi majstrami po Pardubiciach a sľúbil som, že sa situácia už nebude opakovať, že neuznané športy nebudú mať nárok na túto odmenu, ako to bolo za rok 2017. Tu patrí vďaka ministrovi, novému štátnemu tajomníkovi aj všetkým na sekcii športu MŠVVaŠ, že uznali naše argumenty a dodržali prísľub, aj keď to bolo v tejto situácii naozaj zložité. Tu sa jasne ukázalo, že trpezlivosť a cielená konštruktívna diskusia je viac ako kydanie hnoja v médiách," vysvetlil generálny sekretár.

Výkonný výbor však vo štvrtok rozhodol, že odmení aj trénerov a realizačný tím, ktorí do odmien od MŠVVaŠ nie sú zahrnutí. SHbÚ preto vyčlenila pre trénerov a realizačný tím 5.000 eur. Schválili sa aj ďalšie položky v rozpočte a to jednohasne. "Veríme, že sa podarí naštartovať hokejbal tak, aby sme mali z neho všetci radosť," skonštatoval GS po schválení návrhu rozpočtu VV.